Нямаме някакво драстично снижение спрямо 2021 г. в усещането за щастие на българите. Това показва четвъртото годишно национално представително изследване, посветено на личното и общественото щастие в страната ни.
Обобщеният индекс на щастието, който изследването "Индекс на щастието: България 2022 г." регистрира, е 56 точки от максимално възможни 100.
Проучването се представя по инициатива на списание „Мениджър“. То се подготвя за четвърта поредна година по задание на медията от агенция G Consulting. Целевата група е населението на страната на възраст над 18 години, направено е сред 1000 респонденти, с пряко стандартизирано интервю.
Периодът на провеждане е 22-31 март 2022 година. Извадката е представителна за населението на страната.
Темата коментира в “Нашият ден“ Любов Кирилова и Валя Данкова, експерти от Happiness Academy:
“Българите традиционно се въртим около стотното място, което е показателно за сравнението с останалите страни в света. В Европа няма по-нещастни от нас. Това е въпрос на размисъл.
56 точки от 100 не са никак много, въпреки че попадат в графата “почти щастливи“ според социологията.“
Устойчиви ли са българите на кризи
“Реакцията и промяната, вследствие от пандемията, в България не е много различна от тази в останалите държави, в които е направено изследването. Там също има леко снижение на усещането за щастие.
Това, което можем да кажем е, че при нас традиционно социалната подкрепа от най-близкото обкръжение е може би индикаторът, по който сме най-щастливи и сме много по-щастливи от останалите страни в Европа.
Семейството и близките приятели за българина са това, което му е помагало да оцелее и в най-трудните ситуации.
Това, от което сме най-нещастни е стандартът на живот, качеството на околната среда, интеграцията в местните общности и държавното управление. Младите хора са най-щастливи, колкото по-възрастни, толкова по-нещастни стават, а най-нещастни са хората над 70 години, но това не е само в България, а навсякъде."
Сред бежанците
“Бежанците казват, че приоритетите им се пренареждат. Разбираш, че може би има едно единствено важно нещо – близките ти и ти самия да сте здрави и на сравнително сигурно място.
Другото, което аз искам да добавя от наша гледна точка на хората, които помагаме, доказано е, че когато помагаме това ни прави радостни и щастливи.“
Какво е “дигиталния стрес“ и какви са резултатите от изследванията за него чуйте от пълния разговора в звуковия файл.
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg