Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В предаването за съвременна и старинна музика „Контемпо” – концерти от Holy Week Music Series на Еврорадио

Катедралата в Рига
Снимка: Wikimedia

В предстоянието на светлите христиански празници – Вход господен в Йерусалим (Цветница) и Възкресение Христово, много радиостанции от Европейския съюз за радио и телевизия, включително и Българското национално радио, се включват с концерти в специалната поредица Holy Week Music Series. В линията съвременна музика на предаването „Контемпо” на 13 април 2022 г. от 19.30 часа представяме програмата на Латвийското национално радио със съвременни духовни творби от латвийски композитори в изпълнение на Лига Грике (кокле), Айгарс Рейнис (орган) и Айгарс Рауманис (саксофон). Освен двете световни премиери на пиесите, написани специално за концерта, състоял се на 10 април 2022 г. в Катедралата в Рига – „A Testimony of our Time” за саксофон и орган от Мадара Петерсоне и „The Envoy of Spring” за кокле и саксофон от Анна Вейсмане, са включени още: „Tears of light” за соло кокле от Рихардс Дубра, „Crucifixus” за соло орган от Майя Еинфелде и „Adoremus in aeternum” за саксофон и орган от Ерикс Ешенвалдс.

В линията старинна музика е програмата на Чешкото национално радио. Солистите Селин Шейн и Барбора Кабаткова (сопрани), Дамян Гийон (алт), Ондржей Холуб (тенор), Яромир Носек (бас) и инструментален ансамбъл Турбийон под диригентството на Дамян Гийон изпълняват цикъла от седем кантати на бароковия майстор Дитрих Букстехуде „Membra Jesu nostri” от 1680 г. (документален запис от  15 февруари 2022 г  в църквата „Св. Симон и Юда” в Прага).

Пълното латинско заглавие на произведението, определяно като първата лутеранска оратория е „Membra Jesu nostri pacijentis sanktissima” („Най-святите крайници на нашия страдащ Иисус“). Всяка от кантатите благоговейно съзерцава измъчените, покрити с рани части от тялото на Спасителя: краката, коленете, ръцете, страните, гърдите, сърцето и лицето. Досега се е знаело, че поемата, върху която е написал музиката Букстехуде е дело на френския монах-мистик от 12 век Св. Бернар от Клерво, но изследователите смятат за по-вероятно авторството ѝ да е на средновековния поет абат Арнулф от Льовен (починал през 1250 г.).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05