В предстоянието на светлите христиански празници – Вход господен в Йерусалим (Цветница) и Възкресение Христово, много радиостанции от Европейския съюз за радио и телевизия, включително и Българското национално радио, се включват с концерти в специалната поредица Holy Week Music Series. В линията съвременна музика на предаването „Контемпо” на 13 април 2022 г. от 19.30 часа представяме програмата на Латвийското национално радио със съвременни духовни творби от латвийски композитори в изпълнение на Лига Грике (кокле), Айгарс Рейнис (орган) и Айгарс Рауманис (саксофон). Освен двете световни премиери на пиесите, написани специално за концерта, състоял се на 10 април 2022 г. в Катедралата в Рига – „A Testimony of our Time” за саксофон и орган от Мадара Петерсоне и „The Envoy of Spring” за кокле и саксофон от Анна Вейсмане, са включени още: „Tears of light” за соло кокле от Рихардс Дубра, „Crucifixus” за соло орган от Майя Еинфелде и „Adoremus in aeternum” за саксофон и орган от Ерикс Ешенвалдс.
В линията старинна музика е програмата на Чешкото национално радио. Солистите Селин Шейн и Барбора Кабаткова (сопрани), Дамян Гийон (алт), Ондржей Холуб (тенор), Яромир Носек (бас) и инструментален ансамбъл Турбийон под диригентството на Дамян Гийон изпълняват цикъла от седем кантати на бароковия майстор Дитрих Букстехуде „Membra Jesu nostri” от 1680 г. (документален запис от 15 февруари 2022 г в църквата „Св. Симон и Юда” в Прага).
Пълното латинско заглавие на произведението, определяно като първата лутеранска оратория е „Membra Jesu nostri pacijentis sanktissima” („Най-святите крайници на нашия страдащ Иисус“). Всяка от кантатите благоговейно съзерцава измъчените, покрити с рани части от тялото на Спасителя: краката, коленете, ръцете, страните, гърдите, сърцето и лицето. Досега се е знаело, че поемата, върху която е написал музиката Букстехуде е дело на френския монах-мистик от 12 век Св. Бернар от Клерво, но изследователите смятат за по-вероятно авторството ѝ да е на средновековния поет абат Арнулф от Льовен (починал през 1250 г.).
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg