В изданието си на 15 април от 23 часа предаването „Български изпълнители“ ще отведе почитателите на класическата музика в звуковия свят на контрабаса – най-внушителния със своите размери представител на струнно-лъковите инструменти, за да разкрие богатата палитра от тембри и нюанси, които този инструмент притежава. Наш събеседник в това кратко, но със сигурност интригуващо музикално пътешествие, е първата и единствена засега у нас жена-професор по контрабас – проф. д-р на изкуствознанието Петя Бъговска.
Започнала заниманията си по музика първоначално с пиано, впоследствие тя е насочена към контрабаса от педагога Емануил Василев. Основна роля във формирането й като музикант имат нейните преподаватели: проф. Тодор Тошев – един от доайените и основател на съвременната контрабасова школа в България, наричан с любов от своите студенти Папа Тошев и проф. Франко Петраки в Италия. Концертирала като артист-инструменталист в соловата и камерна музика, както в България, така и в Европа и САЩ, Петя Бъговска отдава професионалните и творческите си сили и на дългогодишна активна педагогическа дейност. Наред с основната и преподавателска практика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където тя продължава и развива традициите в тази насока, завещани от нейния учител проф. Тодор Тошев, между 1989 и 1992 година Петя Бъговска работи като педагог и артист-оркестрант във Финландия, а между 2004 и 2006 живее и преподава в различни университети на Съединените щати. За наследеното от българската школа, което тя успява да адаптира в работата си извън България; за позитивите в европейската и американската школа, които счита за полезно да бъдат усвоени у нас; за мотивацията винаги да се завръща в родината, както и за мястото на българската контрабасова школа в съвременното европейско и световно музикално семейство проф. Петя Бъговска споделя:
Петя Бъговска се изявява и като активен музикален общественик. Тя е организатор на редица фестивали на изпълнителското изкуство за контрабас у нас и е редовен участник на най-престижните форуми за контрабасисти в Европа и САЩ. Между 2012 и 2015 г. е председател на СБМТД, също така е и член на Изпълнителния комитет на Международната организация на музикантите – FIM. В статията „La Voix Bulgaire – Petia Bagovska“, публикувана в едно от водещите специализирани списания в света – „Double bassist“ (London, 2000), Петя Бъговска е поставена сред „жените - новатори, чиято дейност като педагог, солист и музикант е с изключителен принос за развитието на световното изкуство на контрабаса“. На творческите ѝ постижения са посветени и редица материали в български и чуждестранни медии.
Петя Бъговска работи и като музикален теоретик в методиката на преподаването на контрабас, както и изследовател на музиката, създавана за този инструмент, а неин фундаментален труд в тази насока е книгата ѝ „Контрабас – традиция и бъдеще“, издадена през 2011 г.
Снимки: Bulphoto, Здравко Петров, личен архив
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg