Каква е разликата между журналистика на мнението и журналситика на пропагандата коментира в "Мрежата" по програма"Христо Ботев" проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ, главен редактор на сп. "Критика и хуманизъм".
Как публиката да разграничи пропагандата от мнението
"Пропаганда винаги е имало и ще има, но в момента на войната на Русия срещу Украйна пропагандата достига невиждани за нашите ширини нива. България в момента е бойно поле на руската пропаганда.
Национал-популистката пропагандата има два основни белега. Едната е директно руска и проруска с руските геополитически опорни точки на официалните медии на Русия. Другият мощен поток на национал-популистка пропаганда е за вътрешна употреба, защото тя предлага добри инструменти за очерняне на противника, който и да е той - икономически или политически. Днес като че ли втората линия заглъхва и остава кохортата, която поддържа изцяло така наречената руската гледна точка. Така наречена е, защото руският наратив се опира в момента на няколко основни лъжи."
Лъжите на руската пропаганда
"Първата лъжа е, че в Украйна е осъществен националистически фашистки преврат, че има фашистко управление. Вярно е, че по време на Евромайдан-а през 2013 - 2014 година имаше агитки, скинарчета от типа на нашите агитки на ЦСКА и "Левски“. Но те бяха малцина. Вярно е, че част от тях влязоха я батальона "Азов", но повечето от тях са убити още по това време и днес този батальон няма нищо общо като личен състав с тогава.
По-важното е, че украинските националисти бяха изключително малцинство сред стотиците хиляди граждани, които подкрепиха Европейската кауза на Украйна. Но това фашистко малцинство беше превърнато в етикет за целия Евромайдан.
Другат алъжа, систематично провеждана от руската пропаганда е, че НАТО обгражда Русия и ще я атакува, поема погод на Изток и други подобни опорни точки.
Гостоприемните медии
"Има медии, които прокарват само тези лъжливи гледни точки. Има и "шарени" медии, тоест в тях се явяват било журналисти, било целенасочено редакционната политика е такава, че пропагандните опорни точки да се промъкват в другото съдържание. Мога да ви сортирам "Топ 20" на такива медии. Най-големият първенец е "Новини 247", които са агрегатор - робот, който е така програмиран, че да препечатва само руски опорни точки. Веднага след него идва сайтът "Поглед инфо", където пишат една групичка от хора, някога групирани около "Аспекто". На трето място идва "Нюз фронт", която е изцяло хибридна руска медия, базирана в Крим. Те публикуват на девет езика, един от които е български, има си и български кореспонденти. Оттук нататък започва серия от сайтове, някой от които са чисти роботи - алгоритми за рециклиране на съдържание. Други обаче, като "Гласове", "Труд", "Блиц" или сайтовете на Карбовски се пишат от хора."
Какво целят
"Целта на фейкове като, че украинците са използвали нашите моряци като живи щитове, а сега Русия ги била освободила, е да се насъскват проруски настроения. Това са проруски проксита, които се надяват на финансови или кариерни облаги. Но нещата доста се оголиха и в момента можем да посочим директно кои са официалните руски тролове в българското медийно пространство - по именно, говорител по говорител и медия по медия.“
Как може да се спре пропагандата
"Погрешно разбраната демокрация е нещо, с което българското общество е крайно време да се сбогува, за да не бъде постоянно уязвимо за всякакви лъжи. Разбира се демокрацията е възможност да се защитават различни гледни точки и различни мнения, но лъжата не е друга алтернативна гледна точка и никога не е била.
Ако един общественополитически режим не може да удържи елементарна, при това широко скроена граница между допустимо и недопустимо, той няма защитни механизми. Когато искаме да сме в демократичен режим е добре защитните механизми на първо място да идват отдолу, а за медите това означава етическа регулация на самото медийно съсловие. За съжаление то е доста проядено днес."
"Войната с либералитета не я започнахме ние"
"Когато преди шест години за първи път направихме анализ на речите на такива хора като г-н Карбовски, ние показахме, че съвременната проруска националпопулистка реторика работи именно във военен режим. Тя не работи по друг начин, освен да опростява света до прител - враг и да описват кой е врагът. Този режим на говорене неизбежно ще се превърне в дело - тоест, ще се насочи към това да се деструктира ЕС, да се търси излизане на България от НАТО, тоест да се проведе една изцяло деструктивна към демократичния ред политика.
Говорителите като г-н Карбовски, г-н Волгин, г-н Боян Чуков, г-н Валентин Вацев, г-н Иво Христов - тъй наречения професор, г-н Явор Дачков и много други, всичките тези хора жадуват военна разправа и с това рушат демократичния ред.
Демокрацията трябва в някакъв момент да се събуди и да им отнеме думата, защото те въвеждайки военна реторика подбуждат към война."
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg