Този уикенд започват честванията на 10-годишнината от създаването на 24-часовия стрийм канал "Пънк Джаз", музикалното продължение на "Аларма" на страницата на Радио Бинар, които ще продължат през цялата 2022 г. Каналът зазвуча целодневно в интернет пространството на БНР непосредствено след "Дуенде" и несъществуващите вече "Инди" и "Чилаут" – някъде през втората половина на 2012 г. Ролята му тогава, а и сега, беше да даде глас на всичката онази "странна и прекрасна музика", която не би намерила място в ефира на комерсиалните радиостанции, но която в голяма степен отговаря на търсенията, интересите и потребностите на една по-широка палитра от ценители на изкуството музика (онова, което често съвсем не се припокрива с индустрията музика).
Тук вече десетилетие слушателите на общественото радио имат улеснен достъп до нови и често нелеки форми в джаза и съвременната импровизирана музика, доста различни от класическия джаз и мейнстрийма. Както и до актуалната пънк-фолк-блус-джаз-соул-ембиънт-нойз-електро-рокендрол сцена на близки и далечни страни, които не са част от западната индустрия (ЮАР, Япония, Монголия, Индонезия, Мали, Нова Зеландия, Етиопия, Перу, Мианмар, Ливан и пр.), без това да е в ущърб на представянето на творчеството на хилядите независими артисти от по-познатите ни Европа и Северна Америка. Има и класика, разбира се – къде без Майлс Дейвис, Колтрейн, Сън Ра, Алберт Айлер, Орнет Колман, Dead Kennedys, Иги Поп, Франк Запа, Ramones, Kraftwerk, Джон Зорн, Сид Барет, Gang Of Four, Фела Кути, The Fall, Мингъс, Чарли Патън или Майк Патън?
А ако се върнем в нови и най-нови времена, специален акцент са и съвременните групи, музиканти, автори от България и Балканите.
В ХХI век музиката (и най-новата, но и по-старата) повече от всякога в човешката история е невъзможно да бъде разглеждана като изолирано жанрово явление или просто продукт на тази или онази развлекателна индустрия, защото А) тя е част, много често ключова, от процесите и явленията в обществото и Б) морето от информация за добро или лошо поставя съвременния човек в ситуация да вижда нещата в много по-сложна система от взаимовръзки спрямо човека от "златните години" на рокендрола или двойника му от "златните години" на Съветския съюз.
Та, този уикенд (16-17 април) "Пънк Джаз" каналът на Бинар е домакин на 48-часова селекция от концертни записи от богатата история на "Аларма Пънк Джаз" – от Първо и Второ студио на БНР, както и от знакови места в столицата и страната, някои от които отдавна вече не съществуват. Сред скъпите гости на "Аларма Пънк Джаз" през годините, записи от чиито концерти ще чуете през уикенда, са The Necks (Австралия), Lafidki (Камбоджа/Франция), Eyebrow (Великобритания), Oldseed (Канада), Хюго Рейс (Австралия), Рамбо Амадеус (Сърбия/Черна гора), Brujaci (Хърватия), Jerusalem In My Heart (Ливан/Канада), Eyot (Сърбия), Йошио Мачида (Япония), Reverend Beat-Man (Швейцария), Дилейни Дейвидсън (Нова Зеландия), Oresund Space Collective (Дания/Швеция/САЩ), Кинг Аишоба & Аюуне Суле (Гана), Zea (Нидерландия), Проект "Жлуст" (Македония), Франц Николай (САЩ), както и български независими артисти като "Котки под коли", "Две купета", Zev Died Orchestra, Мартин Луканов & Mytrip, "Лоши петли", Fly We To The Moon, Kayno Yesno Slonce и др. Ще има и записи от най-младата концертна инициатива с участието на "Аларма" – серията импровизирани концерти "Ден Авангард" в галерия "Лампион", възникнали по време на пандемията по идея на контрабасиста Васил Хаджигрудев.
Уикендът ще завърши чак в понеделник вечер (18 април, от 20.00 ч.) в арт-пространството "Ателието", за където "Пънк Джаз" каналът отправя покана за среща на живо със своите слушатели. Двама от присъстващите ще спечелят двойни покани за следващия концерт на "Аларма Пънк Джаз" с участието на северномакедонските авангардисти Sethstat и Димитър Горчаков (на 20 април, сряда, от 20.00 ч.).
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и Мирослав Пашов – директор на Театър “Българска армия”, излизат с обща радио- и видеопремиера на 24 май. Тримата записаха песен на Светослав Лобошки (музика и аранжимент) по текст на Джина..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg