Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на радиолюбителите

Снимка: БНР

На 18 април отбелязваме световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU.

Радиолюбителството възниква като явление в края на 19 и началото на 20-и век. Решаващи за възникването му са откритията и изобретенията в областта на радиовълните и радиоразпръскването.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Александров от Българската федерация на радиолюбителите:

“В днешния ден бих пожелал на всички радиолюбители да бъдат здрави и щастливи и да се радват на хобито, спазвайки един от основните му закони - да останат аполитични.“

Хората са се наситили на съвременните методи на комуникации и търсят нещо по-различно.

“Страшно много са нещата, с които може да се експериментира в радиолюбителството, това е нещо, което пали младите хора. Баща ми се занимаваше с радио и телевизия и покрай него ми стана интересно. Тогава още имаше Пионерски дворец, където имаше радиоклуб. След това в казармата ме приеха като радиотелеграфист и така радиото остана още в ранни детски години в мен.

Присъствието на Интернет няма как да замени радиото, защото има такива мнения. Интернет и подобни комуникации са първите неща, които биха пропаднали при някакво бедствие, докато радиовълните няма какво да ги спре. В подобни ситуации винаги се разчита на радиото.“

Българската федерация на радиолюбителите

“Организирано радиолюбителско движение в България започва от 1926 г., когато са се събрали около 40 човека, различни специалисти, които са учредили първия български радиоклуб. След 1992 г. се учредява Българската федерация на радиолюбителите, чиято цел е да обединява българските радиолюбители и да ги представлява пред международната федерация. Нейна съпътстваща дейност е организирането на състезания, ние сме доста насочени към състезания.“

Радиолюбител – какво е нужно

“Първоначалната инвестиция да бъдеш радиолюбител не е кой знае каква - нужно е предимно желание. Радиостанции има и по 50 и 100 лева, апетитът тук идва с яденето. В последните години се забелязва доста голям прираст на желаещите.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58