Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира фондът за стипендии "Иди, учи и се върни“

Снимка: tuk-tam.bg

“Тук там“ е най-голямата общност от българи, които остават свързани и ангажирани с България и допринасят за нейното развитие, независимо къде се намират.

Фондът за стипендии на Тук-Там “Иди, учи и се върни” подкрепя мотивирани българи да продължат образованието си с магистратура в чуждестранен университет и след това да се реализират в България.

Какви са инвестираните средства в стипендии през 2022 г. и кой може да се възползва от тях?

Темата коментира в “Нашият ден“ Юлия Георгиева, мениджър проекти в сдружението “Тук-там“:

“От стипендиите може да се възползва всеки, който се е насочил към магистратура в чужбина през следващата учебна година, независимо от специалността си.

През 2022 г. имаме повече възможности от всякога да подкрепим мотивирани млади хора, които биха искали след това да прилагат това, което са научили тук.

Нашият фонд за стипендии традиционно няма ограничения за специалност, държава и университет, но имаме допълнителни стипендии, предоставени от нашите партньори, за сферите на устойчиво развитие, инженерство, компютърни науки, технологии и за тези, които са се насочили към Великобритания. За хората, които са избрали специалност в тези направления, шансовете са повече.

Тази възможност е и за студенти, и за завършили. Не е от значение дали студентите приключват сега бакалавъра си, или са завършили преди години. Всеки, който вече е започнал процедурата по кандидатстване, или комуникацията с университет, е добре дошъл да се включи в конкурса - "Иди, учи и се върни". Нямаме възрастови ограничения.“

Отпада още едно ограничение

“Доскоро имахме ограничението кога да си завършил последната си специалност, но ще махнем и него. Наблюдаваме, че отнема малко повече време на хората да решат какво точно е правилното направление, за да продължат образованието си.“

Седмо издание на Фонда

“Това е седмо издание на Фонда, имаме 31 стипендианти, девет, от които все още учат, останалите са се завърнали и са продължили кариерата си в направленията, в които са избрали. Насърчаваме възможно най-скоро хората, които са се ориентирали към магистратура в чужбина, да посетят страницата в платформата на “Тук-Там“.“

Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38