“Тук там“ е най-голямата общност от българи, които остават свързани и ангажирани с България и допринасят за нейното развитие, независимо къде се намират.
Фондът за стипендии на Тук-Там “Иди, учи и се върни” подкрепя мотивирани българи да продължат образованието си с магистратура в чуждестранен университет и след това да се реализират в България.
Какви са инвестираните средства в стипендии през 2022 г. и кой може да се възползва от тях?
Темата коментира в “Нашият ден“ Юлия Георгиева, мениджър проекти в сдружението “Тук-там“:
“От стипендиите може да се възползва всеки, който се е насочил към магистратура в чужбина през следващата учебна година, независимо от специалността си.
През 2022 г. имаме повече възможности от всякога да подкрепим мотивирани млади хора, които биха искали след това да прилагат това, което са научили тук.
Нашият фонд за стипендии традиционно няма ограничения за специалност, държава и университет, но имаме допълнителни стипендии, предоставени от нашите партньори, за сферите на устойчиво развитие, инженерство, компютърни науки, технологии и за тези, които са се насочили към Великобритания. За хората, които са избрали специалност в тези направления, шансовете са повече.
Тази възможност е и за студенти, и за завършили. Не е от значение дали студентите приключват сега бакалавъра си, или са завършили преди години. Всеки, който вече е започнал процедурата по кандидатстване, или комуникацията с университет, е добре дошъл да се включи в конкурса - "Иди, учи и се върни". Нямаме възрастови ограничения.“
Отпада още едно ограничение
“Доскоро имахме ограничението кога да си завършил последната си специалност, но ще махнем и него. Наблюдаваме, че отнема малко повече време на хората да решат какво точно е правилното направление, за да продължат образованието си.“
Седмо издание на Фонда
“Това е седмо издание на Фонда, имаме 31 стипендианти, девет, от които все още учат, останалите са се завърнали и са продължили кариерата си в направленията, в които са избрали. Насърчаваме възможно най-скоро хората, които са се ориентирали към магистратура в чужбина, да посетят страницата в платформата на “Тук-Там“.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg