Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велика сряда е!

Снимка: БНР, архив

На Велика сряда се осъществява заговорът на уплашените от Спасителя първосвещеници и книжници, да бъде предаден на съд от Иуда Искариот, един от 12-те му ученици.

В този ден Църквата възпоменава делата на двама човеци: на блудницата, умила с драгоценно миро нозете на Господ Иисуса Христа и отрила ги с косите си, и на Христовия апостол Иуда, предал Своя Учител.

Голямата любов на грешницата се противопоставя на предателството на апостола, както светлината на тъмнината. Което ни дава основание да се замислим, че и най-падналия грешник може да получи спасение, както че този, които смята себе си за праведен може да бъде осъден.

На следващия ден - Велики четвъртък, се възпоменава измиването на нозете на апостолите от Христос. В това действие има и една дълбока тайна, в която учениците участват без да го съзнават. Господ идва на света, за да умие всички хора от тинята на греха, а той, самата съвършена чистота, няма нужда от умиване. Човечеството обаче, без това умиване, извършено от Христос, нямаше да има надежда да бъде част от Него: „Ако не те умия, нямаш дял с Мене!”, казва Той на Петър.

С този акт Господ ни дава най-големия урок по смирение, като умива нозете на учениците си, и ни показва, че сме „дошли да служим, а не да ни служат.“


В този ден възпоменаваме Тайната вечеря, на която е установено тайнството Евхаристия или Причастие.

След тайната вечеря Иисус отива със Своите ученици на молитва в Гетсиманската градина, където е предаден от Иуда. С молитвата в Гетсиманската градина и залавянето на Христос вече навлизаме в скръбното време на Разпети петък и в ужасяващите страдания на Господ. Настъпва онази страшна нощ, в която се случва отричането на Петър, разпитът при Кайфа, издевателствата на войниците, лъжесвидетелствата, вопълът на Каиафа:

"Ти ли си Месията, Синът на Благословения?" и отговорът в напрегната тишина: "Аз съм!...".

Идва утрото, когато Христос е заведен при Пилат, които напук на еврейските религиозни водачи е готов да освободи Затворника, който му се струва безобиден мечтател. Но за да запази благоволението на Кесаря, когато чува, че този Назарянин е бунтовник, провъзгласил се за Юдейски Цар Пилат си умива ръцете и предава Спасителя на кръстна смърт.

На Велики четвъртък се по време на Св. литургия се извършва Велик маслосвет, а вечерта на утренята се извършва служба на Страстите Христови, на която се четат 12 откъса от Евангелията, обхващащи събитията от Тайната вечеря до Погребението на Спасителя.

На Велики петък, когото се възпоменават съдът, кръстният път по Голгота, разпятието и погребението на син човечески, вечерта в храмовете се извършва опелото Христово, с което започва Велика събота.

Като Църквата възпоменава събитията, станали през страстната седмица призовава вярващите да са съпричастни към тях и ги съпреживяват в съответните църковни служби.

Разпети петък е същевременно най-тъжният и най-спасителният за християните. След като претърпява неописуеми страдания на кръста, изкупвайки човешкия род от игото на греха, Синът Божи е поставен в гроба, който също е изкупен от него. Човеците разпъват на кръст своя спасител.


Той от своя страна не прави нищо, за да прекрати страданията си, които са убийствени.

Търпението, което проявява е необикновено, защото се извършва велико тайнство. Най-добрият между добрите, най-праведният между праведните, е осъден от разярената и обезумяла тълпа.

"Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде своя единороден син, та всякой, който повярва в него, да не погине, а да има живот вечен."

Със своите доброволни и спасителни страдания невинният Христос изкупва падналото човечество и му дава възможност да придобие живот вечен. В мъченичеството му сияе любовта към него. Благодарение на невинната жертва гробът става люлка на живота, а краят на човешкия живот - негово начало.

Чуйте коментара в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23