"Стопанските абсурди на българския комунизъм" е последното изследване на проф. Вили Лилков, което е базирано на т.нар. "литерни дела" на Държавна сигурност.
"Държавна сигурност взаимства този термин "литерни дела" от руските тайни служби – казва Вили Лилков – терминът е от типографията, а с тази дума са обозначавани груповите дела, които са водени по направления. Целта е била да се контролира цялостната дейност на предприятията, от малките по селата до гигантите. След девети септември ДС установява, че след национализацията, когато вече няма собственик– започват производство на брак, масови разхищения и много кражби. Тогава държавата започва да изгражда резиденти на ДС, които създават постепенно своя осведомителна мрежа – хора, предимно от управленския персонал.
В някои литерни дела се описва, че технологична линия, която струва милиони долари и е на световно ниво, когато се монтира, поради неспазване на технологията, липса на грижа, неспазване на работното време, натоварване – за десетина години се амортизира и съсипва. Имало е заводи, които с години са работили на загуба и са дотирани от държавата."
Представени са много документи за губещия износ и ограбването на задграничните дружества, за масови кражби и нехайство. Чуйте Вили Лилков в "Какво се случва".
Вили Лилков е професор по физика, дългогодишен ръководител на Катедрата по физика в минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", бил е общински съветник и депутат. Автор е заедно с Христо Христов на книгите" Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност" и "Погубената България", а самостоятелно на изследването "Доблест и наказание".
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg