Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърдечен арест – първите три минути са критично важни

| обновено на 21.04.22 в 09:53
Проф. Иво Петров
Снимка: Личен архив

“Първите три минути при сърдечен арест са много важни. Буквално в първите секунди, когато се намери такъв човек от случаен гражданин, трябва да се установи дали има контакт с него, дали диша и дали има сърдечна дейност.“, съветва в предаването “Нашият ден“ на БНР кардиологът проф. Иво Петров:

Когато се опитваме да влезем в словесна връзка с него и той не отговаря е ясно, че няма контакт. Когато се приближим към устата и носа му и се заслушаме дали има дишане и наблюдаваме гърдите му или си сложим пръстите на сънната артерия около шията, или на китката, и не усещаме пулс е ясно, че нямаме циркулация. Тези три признака говорят, че пациентът има сърдечен арест.“


Как да спасим живот?

“Единственият начин да спасим човек в тази ситуация е да започнем външен сърдечен масаж. Важно е са се извършват компресиращи движения върху гърдите точно в центъра, като преди това трябва да сме се обадили на 112.  Ако присъстващите са двама, единият трябва да започне външен сърдечен масаж. В идеалния случай, ако наблизо има автоматичен външен дефибрилатор, вторият човек трябва да го донесе.“

Масово обучение

“Инсталирането на външни дефибрилатори е началото на пътя, което чакахме от много време. Европейските насоки датират от 2012 г. Огромната част от страните в ЕС са изпълнили тези указания - не само да се инсталират автоматични дефибрилатори на обществени места, но и да се обучи неспециализираното население.

Имаме критерий на европейски ниво, по който се счита, че поне 10% от населението трябва да бъде обучено за даване на първа помощ.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49