Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великден – без какво не можем на светлия празник

Емил Соколов: Духът около църквата по Великден е нещо, без което не мога

Снимка: БГНЕС

На Велика събота вече над 2 хил. години хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.

Преди дни стана ясно, че няма да има българска делегация, която да донесе от Йерусалим Благодатния огън. Ще използваме останалия от миналата година, който се съхранява в Синодалния параклис в София, Врачешкия манастир и още няколко места у нас. Отсъствието на българска делегация се дължи и на по-строгите изисквания за влизане в Израел заради пандемията, тъй като са необходими два PCR теста преди пътуване и кацане на летището в Тел Авив.

Иначе, както обикновено на Велика събота БНТ ще ни посвети в слизането на небесния огън. Това, без което не можем на Великден е озарението на Христовото възкресение. Всичко останало е суета, свързана с приготвянето на великденската трапеза. Действително, най-важно е осъзнаването, че това наистина се е случило.

Без това уверение и Благодатният огън, който ще отнесем в дома си без да угасне, и здравото боядисано яйце, което ще пазим цяла година, и върбовите клонки, които сме закачили на вратата си, и изрядно почистеният дом, и екзотичната билка за агнешко, ще останат просто едни магически средства за здраве, благоденствие, берекет и други благини.


Кое е важно на празника сподели в “Нашият ден“ анализаторът Емил Соколов:

“Колкото и банално да звучи не може без семейството. За мен и Коледа, и Великден са едни празници, в които се събира и празнува най-малкото ядро на общността ни – семейството.

Великден е най-светлият християнски празник, защото Христос възкръсва за нас, има една приповдигнатост, която по Коледа поне аз не усещам. Духът около църквата по Великден също е нещо, без което не мога.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07