Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театърът трябва да "предчувства" бъдещето

Оскарас Коршуновас
Снимка: @oskaras.korshunovas

В началото на месец април известният литовски режисьор Оскарас Коршуновас посети България. Той гостува на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен и имаше две срещи с публиката, а също така гостът гледа постановката на Явор Гърдев "Опашката", за да се запознае с работата на българските театрали. Посещението беше част от проект, наречен "Предчувствие за театър".

Оскарас Коршуновас, режисьорът без когото е трудно да си представим съвременния европейски театър, беше у нас за първи път, въпреки че негови спектакли са представяни на наша сцена. Директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, по чиято покана бе тук режисьорът, увери, че това посещение на Коршуновас е знак за предстояща съвместна постановка.

Потърсихме Оскарас Кошуновас след отпътуването му, за да запознаем слушателите на "Артефир" по-отблизо с известния режисьор. Кой е той?

Наричат го посланик на литовския театър, поставените от него спектакли участват и са награждавани на почти всички престижни световни театрални фестивали.

Първото по-голямо международно признание за неговата работа е от Единбургския фестивал през 1990 година, когато Коршуновас е още студент, а Европейската премия "Нова театрална реалност" от 2006 година е знак за неговия зрял принос към европейската театрална традиция. През 2009 присъждат на Оскарас Коршуновас почетно звание Кавалер на Френския орден за литература и изкуства. Също така той е кавалер на ордена "Полярна звезда" на Швеция и носител на Златния кръст от Полша.

Оскарас Коршуновас е художествен ръководител на Литовския национален театър и създател през 1998 година на независимия театър ОКТ (Театър на Оскарас Коршуновас), в който заедно с други гостуващи режисьори успяват да направят широк репертоар, съчетаващ модерна драма с театрална класика. Всяка година постановките на Театър ОКТ се играят на повече от десет сцени в различни страни по света. А заглавието на първия поставен от него спектакъл " Тук е там" се е превърнало в своеобразен девиз на режисьора: "Само достигайки там, можем да останем тук".

Кредо на Коршуновас е също да поставя класиката като съвременен театър и съвременните пиеси като класика.

Според големия литовски режисьор съвременният  театър трябва да отразява, но и да изпреварва понякога своето време, да "предчувства" бъдещето.

През 2008 година Оскарас Коршуновас поставя "Хамлет" и работата над пиесата на Шекспир бележи нов етап в кариерата му и в начина, по който режисьорският прочит на класиката се превръща в своеобразна изследователска театрална лаборатория.

Чуйте какво сподели за "Артефир" литовския режисьор Оскарас Коршуновас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46