Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тържествена меса на Бетовен звучи на Великден

Сър Джон Елиът Гардинър
Снимка: br-so.com

Програма "Христо Ботев" на 24 април излъчва запис от концерт състоял се на 27 септември 2021 в Херкулесовата залата в Мюнхен. На сцената са съставите на Баварското радио – хор и симфоничен оркестър, диригент е сър Джон Елиът Гардинър. Солисти са Луси Кроу (сопран), Герхилд Ромбергер (мецосопран), Юлиан Прегардиен (тенор), Тарек Назми (бас).

Луси Кроу е завършила кралската музикална академия в Лондон. През 2021 г. получава номинация за Грами в категорията най-добър оперен запис за участието си в операта "Хитрата лисичка" на Леош Яначек с Лондонския СО и сър Саймън Ратл.

Герхилде Ромберг е предимно концертна певица, а в репертоара й са включени мецосопрановите и алтовите партии от големите кантатно-ораториални творби. Прави рецитали със съвременна музика и с песните на Густав Малер. Има издаден диск с негови песни, а записът на 3 симфония на Малер с Баварското радио и Бернард Хайтинк получава наградата "Запис на годината" от "Би Би Си Мегазин".


Тенорът Юлиан Прегардиен е един от търсените солисти днес. Творческата му биография включва оперни роли, кантатно-ораториални творби и камерна музика. Освен това той е и преподавател в Академията за музика и театър в Мюнхен. През юни тази година ще се проведе първото издание на фестивала на музикалната академия Брентано в Ашафенбург, чийто артистичен директор е Прегардиен.

Тарек Назми е учил във висшето училище за музика и танц в Мюнхен и дебютите му са в оперни спектакли в баварската опера.

Миса солемнис в Ре мажор опус 123 е създадена от Лудвиг ван Бетовен между 1819 и 1923 г. Изпълнена е на 7 април 1824 г. в Санкт Петербург в присъствието на покровителя на Бетовен княз Николай Голицин. На 7 май същата година във Виена са представени фрагменти – Кирие, Кредо и Агнус Деи, като е дирижирал сам авторът.

Творбата е посветена на ерцхерцог Рудолф Австрийски, най-големият покровител на Бетовен, както и негов ученик, и приятел.На копието, представено на Рудолф, е надписано "От сърцето – да се върне към сърцето!"

Частите са Кирие, Глория, Кредо, Санктус и Агнус Деи.

Снимки: br-so.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40