„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 април. Това са някои от акцентите в предаването от 24 април:
Съвсем скоро на мястото на интерактивната дигитална инсталация „Един човек“ ще светне кръгът от думи „МЕЖДУ МИНАЛОТО, КОЕТО Е НА ПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ, И БЪДЕЩЕТО, КОЕТО ВЕЧЕ Е БИЛО“. Дискусионното пространство – инсталация с автор Красимир Терзиев – е следващото, подкрепено от Столичната културна програма за изкуство в градска среда „Навън“.
На 19 април с „Цигулковите концерти на Моцарт“ в зала „България“ бе поставено началото на 22-рото издание на „Европейски музикален фестивал“. Форумът ще се проведе от април до ноември. В програмата на фестивала са планирани 13 основни концертни събития, както и няколко съпътстващи прояви. Гостуващи артисти от Полша, Чехия, Великобритания, Сърбия, Австрия, Португалия и САЩ ще покажат своето изкуство пред столичната публика.
Министерството на културата периодично дава милиони за дигитализация на музеите, но без да поставя изисквания – каза проф. Емануел Мутафов, специалист по средновековно и възрожденско изкуство и директор на Института за изследване на изкуствата към БАН. Необходим е регистър на недвижимото културно наследство с местно значение. Сериозен проблем е и че в България все още няма специалност музеология, а такова обучение би отворило вратите пред интердисциплинарното изследване на паметници и артефакти.
От 26 до 30 април ще се проведе фестивалът за пърформънс изкуство „София ъндърграунд“. Тази година обединяваща тема е фразата „Несигурна мъдрост“, а събитията ще се проведат на локации из цялата столица. Във фестивала участват български и чуждестранни артисти, селектирани този път не с отворена покана. Вместо това артистичният директор на "София ъндърграунд" Ивайло Иванов е подбирал произведенията на познати автори, отговарящи на вече зададената тема.
Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представи преди дни испанско-българската антология „Poetas Bulgaras – Terra incognita“, съставена и преведена от Рейнол Перес Васкес, мексикански драматург и преводач, живеещ в Берлин. В антологията са включени стихове на десет съвременни български поетеси – Рада Александрова, Радка Фалк, Силвия Чолева, Цвета Делчева, Аксиния Михайлова, Кристин Димитрова, Яна Букова, Иглика Дионисиева, Надежда Радулова и Оля Стоянова.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 24 април.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg