„Тайният език на българите“ е темата, разработена от Румяна Иванова, ученичка от Профилираната гимназия за романски езици „Г. С. Раковски“ в Бургас, с която младата дама завоюва първото място на 13-ото издание на Националния исторически конкурс (НИК). Надпреварата за ученици, организирана от фондация "Ценности“ с основател и президент Антонина Стоянова, е най-дълго провеждащата се в съвременна България без прекъсване. Тази година темата, по която гимназисти от цяла България провеждаха своите проучвания, беше "Ролята на културното наследство в историята и традициите на моя роден край"
Тя позволи на участниците да се обърнат към многоликата културна памет, да изтупат праха от забравени хора и събития от техния роден край, да проучат отпечатъка, оставил следа в родовата памет и ценностната система.
Във всяко от изданията на Националния исторически конкурс, наградите бяха връчвани от президента Петър Стоянов. Пандемията принуди организаторите от фондация "Ценности“ да превърнат церемонията във виртуална, а бившият държавен глава се обръщаше към тях чрез видеопоздрав. Той изрази надежда, че 14-ият конкурс е последният, при който няма да има жив контакт с победителите.
По традиция наградният фонд за конкурса се осигурява от Националния дарителски фонд "13 века България“. Партньори на фондация "Ценности“ са още швейцарската фондация "Леонардо" и германската "Кьорбер".
Като част от наградата (освен паричното ѝ изражение) отличените гимназисти могат да участват в събития на европейската мрежа на историческите конкурси EUSTORY, чиито член е НИК.
Журито с председател проф. Любомир Огнянов определи следните победители:
· Награди за участници:
ПЪРВА НАГРАДА: 700 лв.
Разработка на тема: "Тайният език на българите“
Автор: Румяна Кирилова Иванова, гр. Айтос
Училище: Профилирана гимназия за романски езици "Георги Стойков Раковски“, гр. Бургас
ВТОРА НАГРАДА: 400 лв.
Разработка на тема: “Читалището – културната памет на добруджанци“
Автори: 1. Виктор Дойчев Дойчев, гр. Тервел
2. Ясен Русков Радев, гр. Тервел
3. Ивона Енчева Няголова, гр. Тервел
4. Хрисимира Тодорова Христова, гр. Тервел
Научен ръководител: Росица Георгиева Стратиева
Училище: СУ „Йордан Йовков“, гр. Тервел
ВТОРА НАГРАДА: 400 лв.
Разработка на тема: “Щрихи от културната палитра на Варна”
Автори: 1. Юлияна Георгиева Пращинкова, гр. Варна
2. Валентин Станимиров Влайчев, гр. Варна
3. Стелияна Ивова Стерева, гр. Варна
4. Алина Живкова Бъриева, гр. Варна
5. Лина Йорданова Иванова, гр. Варна
6. Мартин Галинов Матеев, гр. Варна
7. Магдалена Павлин Влаева, гр. Варна
8. Ивайла Иванова Вълканова, гр. Варна
9. Никола Петър Стамов, гр. Варна
10. Мария Великова Михайлова, гр. Варна
11. Анеса Василева Василева, гр. Варна
Научен ръководител: Нела Иванова Димова, гр. Варна
Училище: Първа езикова гимназия, гр. Варна
ТРЕТА НАГРАДА: 300 лв.
Разработка на тема: “Никола Манев - парижанинът от Чирпан”
Автор: Елена Димитрова Игнатова, с. Скутаре
Научен ръководител: Донка Радева
Училище: ПГ по хранителни технологии и техника, гр. Пловдив
ТРЕТА НАГРАДА: 300 лв.
Разработка на тема: “Завръщане към българския дух. Светия път”
Автори:
1. Дарина Ангелова Василева, гр. Дупница
2. Ева Цветкова Костадинова, гр. Дупница
3. София Илиянова Пешкова, гр. Дупница
Научен ръководител: Маргарита Сапунджиева
Училище: СЕУ “Св. Паисий Хилендарски”, гр. Дупница
ТРЕТА НАГРАДА: 300 лв.
Разработка на тема: „Пантеон на културните дейци на Айтос“
Автор: Зорница Пламенова Денкова, гр. Айтос
Научен ръководител: Николай Христов Димитров
Училище: Средно училище „Христо Ботев“, гр. Айтос
НАГРАДИ ЗА НАУЧНО РЪКОВОДСТВО: 150 лв.
Росица Георгиева Стратиева, гр. Тервел
Нела Иванова Димова, гр. Варна
Донка Радева, гр. Пловдив
Маргарита Сапунджиева, гр. Дупница
· Награда за училище:
СУ “Антим” I, гр. Златоград
Видеообръщението на президента Петър Стоянов можете да видите тук
Снимката е от десетото издание на конкурса, за което специално пристигна и представителят на EUSTORY Мигел Барос.
Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..
Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..
Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg