Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шахматът и стратегиите на Аз-а

Снимка: НБУ

Като всичко, създадено на този свят, и войната се случва първо в главата на човек. Съзнанието визуализира нейните начала, хоризонти и вертикали, нейните измерения и възможности, но най-вече нейния край. Него съзнанието предвижда благодарение на безброй стратегии. Те от своя страна винаги започват от дъската на войната. На нея се бият противоположности, за да победят интелекти. Мисли се аналитично, пресмята се и се диктуват комбинации, но се печели с въображение. Всяко действие се случва уж в ограниченото ѝ пространство, а се шири в дълбините човешки. Строят се мостове, които отвеждат само и единствено до другия, а остават във времето. Жертват се пешки, за да се поробят царе.

Тази война на народите всъщност е проста игра, но за умни хора. Или поне така казват някои. Тя се води между два мозъка, а често отговаря за цяла нация. Или всъщност само за Аз-а на човек. На въпросната дъска има повече приключения, отколкото в което и да било пътешествие, а дипломацията е сив кардинал. Дъската е шахматна, а войната е чиста игра на шах.

В този спорт най-важното е да потиснеш егото на съперника, но как? Какви са стратегиите на Аз-а и защо всичко опира до него? Как литературата развенчава митовете за шахмата, при това не само по отношение на връзката му с войната и политиката? И има ли въобще добрият шахматист структурно мислене, когато става дума за процесите, които протичат в едно общество?

В „Какво се случва“ доц. Морис Фадел и д-р Велин Белев говорят именно за шахматните стратегии във време на война, или по-точно за липсата на такива, и за проявленията на играта в литературата – там, където читателят се среща с тъмната реалност на шаха.

В литературния свят шахматната тема е тема на модерността, на разбирането за модерния човек, който е изобразен като една разколебана личност, поставила всичко под съмнение, най-вече себе си.

Шахматът днес е игра, която говори за постижения, а нейният романтизъм е останал само в литературата, където ставаме свидетели на същинската война на Аз-а. Между страниците той пренебрегва себе си в името на… себе си.

А дали е така и в живота – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40