Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова:

Електронното здравеопазване може да запуши пробойните на здравната система

Мария Петрова
Снимка: Facebook/адвокат д-р Мария Петрова


От началото на месец май електронната рецепта ще замести напълно стандартната хартиена рецепта. От близо година електронни рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от НЗОК. От Българския лекарски съюз обаче смятат, че премахването на хартиени рецепти ще доведе до редица затруднения в достъпа до лекарства за пациентите.

Ето и експертният поглед на адв. Мария Петрова за въвеждането на електронна рецепта. Тя коментира в "Нашият ден":

"Що се касае да електронната рецепта, далеч не означава, че пациентът не трябва да бъде информиран за това какви лекарства му се изписват, напротив информираният избор и съгласие, чисто законово продължава да бъде по същия начин. Изменения се въвеждат само в наредбата, която регламентира реда и начина, по който се отпускат лекарствените продукти. Така че няма да бъдат ощетени пациентите. Към момента нямам действащ нормативен акт, който да посочва каква здравна информация се събира. В Закона за здравето има бегла идея какво е здравна информация, но пък няма никаква регулация, какво трябва да запишат примерно лекарите в историята на заболяването“.

За въвеждането на електронна рецепта като част от електронното здравеопазване, в България се говори още от далечната 2002 г. Създаването на електронно здравно досие и електронна здравна система са част от коалиционното споразумение на управляващите партии със срок до края на 2022 г.

"Трябва да се обединим около действащо електронно здравеопазване, за да можем да гарантираме както правата на пациентите, така и сигурна работна среда за нашите лекари. Само през електронното здравеопазване могат да се запушат множеството пробойни на здравната ни система“, посочва Мария Петрова.

Интервюто с адвокат Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен ФБ профил на адв. Мария Петрова




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25