Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подкрепа за студенти, потомци на таврийските българи от Украйна

Градовете Бердянск, Приморск и Мелитопол в югоизточната част на Украйна бяха сред първите мишени на руската военна агресия. В района живеят много българи, потомци на преселили се от Бесарабия, а преди това от пределите на България семейства. За децата им да завършат български университет и евентуално да се установят в България е желана възможност.

След началото на военните атаки десетки студенти от българските общности в Украйна изгубиха за дни връзка с роднините си, не могат да разчитат и на подкрепата им. У нас те разполагат със стипендия от 240 лв. месечно, сума, с която трудно успяват да покрият разходите си. Освен стреса и притеснението за живота на близките си младите хора трябва да преживеят изпитанието да се справят в непозната среда без роднини и приятели. Това важи особено за първокурсниците, които още не са се адаптирали и нямат възможност да работят, за да се издържат.

За трудната ситуация на студентите от български произход от Украйна алармират техни бивши учители от България, които са им преподавали в неделни български училища или други местни учебни заведения и продължават да поддържат връзка с тях. За щастие усилията им да помогнат на бившите си ученици намират отклик сред сърцати и отзивчиви хора, които даряват средства за допълнителна месечна издръжка на студентите. С организацията на инициативата се заема известният книгоиздател и общественик Манол Пейков. Чрез социалните мрежи и благодарение на личния си авторитет той привлича 170 дарители, чиято помощ осигурява по 150 лв. месечно за 44 студенти за няколко месеца.

Тежката криза, породена от войната, може би ще постави началото на някаква форма за трайно подпомагане, не само материално, на студентите от български произход, смята Манол Пейков. 

Чуйте повече в интервюто му за рубриката „Всичко за образованието“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35