Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Наследникът" – първата българска музикална черна комедия

Снимка: личен архив

"Наследникът" – така се нарича първата българска музикална черна комедия. Неин автор и режисьор е Станислава Ризова-Съни.

Родена е в Кюстендил, завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" – специалност драматургия, а след това и музикално-сценична режисура в НМА "Панчо Владигеров". Съни от години се занимава с театър, дигитална графика и писане на различни текстове – драматургия, анализи, критика за сценични произведения, реализирала е като режисьор различни продукции. Има 6 авторски постановки – първите три са адаптации на приказки, а следващите са в стила на комедията с абсурдистки елементи. 

"Наследникът" с оригиналната музика на Емелина Горчева - Димова е нейният дипломен спектакъл. Минчо Карапетков е милионер на смъртния си одър. Цялото му семейство тръпне в очакване кой ще наследи богатството, когато се появява незаконороденият му син – Винету. С неговото пристигане в къщата настъпва хаос и се оказва, че не всичко е каквото изглежда. Хореограф е Радослав Радев, сценограф – Георги Славков, работа с кукли – Миглена Методиева. В спектакъла участват Мартин Димитриевски, Елеонора Джоджоска, Антонио Дачовски, Аида Пипоян, Кристиян Арабов, Иван Александров/Прохор Гребен, Никола Попов/Калоян Ченов, Свилен Денчев, Димитър Иванов и др.

Премиерата е на 30 май от 19 ч. в Театър "Сълза и смях".

Преди премиерата в предаването "Артефир" гостуват авторката и режисьор Станислава Ризова-Съни, певецът Никола Попов, включва се и композиторката – Емелина Горчева - Димова.

Емелина Горчева - Димова споделя, че е страхотно удоволствие да работи със Станислава Ризова-Съни: "Тя е вечно търсеща, творяща, дейна. Съни ми показа либретото, което ме грабна на мига – написано е изобретателно и те препраща в различни кътчета на света. Това ми даде поле да развихря своята фантазия. Имаше всички предпоставки да стане една театрално-музикална черна комедия. Музиката следва донякъде каноните на музикално-сценичните жанрове, но не изцяло. От една страна, притежава сериозността на класическата форма, а от друга – този лек мюзикълов привкус, съдържащ също фин хумор. Оказа се, че да пишеш в този жанр е много трудно, защото трябва да застанеш максимално дистанцирано от забавното и от смешното, а трябва да се подберат такива изразни средства, които да вплитат в себе си цялата сериозност и същевременно да носят онази саркастична нотка."

Станислава Ризова-Съни: "Обожавам да работя с певци. Погрешно за мен е схващането, че те са само певци – те са артисти в пълния смисъл на думата. За първи път ми се случва да работя в такъв мащаб с пеещи хора и се вслушвам в техните съвети. Никола е моя пътеводна звезда!"

Според Никола Попов "музикалната черна комедия е един жанр, който събира изключително интензивна драматична игра и пеене. Не е точно мюзикъл, защото драматичната част е много засилена. Музикална и черна, и комедия – това е всичко! Това е може би мечтата на изпълнителите и на режисьорите за бъдещето – да се създават жанрове, които включват много компоненти". Той се похвали с невероятната атмосфера на работа – "Станислава прави един актьорски майсторски клас, който не само обогатява, но и установява и развива у певците едни стабилни първоначални актьорски качества. Те започват да стават все по-добри актьори с всяка следваща репетиция."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Станислава Ризова-Съни 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38