Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Наследникът" – първата българска музикална черна комедия

Снимка: личен архив

"Наследникът" – така се нарича първата българска музикална черна комедия. Неин автор и режисьор е Станислава Ризова-Съни.

Родена е в Кюстендил, завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" – специалност драматургия, а след това и музикално-сценична режисура в НМА "Панчо Владигеров". Съни от години се занимава с театър, дигитална графика и писане на различни текстове – драматургия, анализи, критика за сценични произведения, реализирала е като режисьор различни продукции. Има 6 авторски постановки – първите три са адаптации на приказки, а следващите са в стила на комедията с абсурдистки елементи. 

"Наследникът" с оригиналната музика на Емелина Горчева - Димова е нейният дипломен спектакъл. Минчо Карапетков е милионер на смъртния си одър. Цялото му семейство тръпне в очакване кой ще наследи богатството, когато се появява незаконороденият му син – Винету. С неговото пристигане в къщата настъпва хаос и се оказва, че не всичко е каквото изглежда. Хореограф е Радослав Радев, сценограф – Георги Славков, работа с кукли – Миглена Методиева. В спектакъла участват Мартин Димитриевски, Елеонора Джоджоска, Антонио Дачовски, Аида Пипоян, Кристиян Арабов, Иван Александров/Прохор Гребен, Никола Попов/Калоян Ченов, Свилен Денчев, Димитър Иванов и др.

Премиерата е на 30 май от 19 ч. в Театър "Сълза и смях".

Преди премиерата в предаването "Артефир" гостуват авторката и режисьор Станислава Ризова-Съни, певецът Никола Попов, включва се и композиторката – Емелина Горчева - Димова.

Емелина Горчева - Димова споделя, че е страхотно удоволствие да работи със Станислава Ризова-Съни: "Тя е вечно търсеща, творяща, дейна. Съни ми показа либретото, което ме грабна на мига – написано е изобретателно и те препраща в различни кътчета на света. Това ми даде поле да развихря своята фантазия. Имаше всички предпоставки да стане една театрално-музикална черна комедия. Музиката следва донякъде каноните на музикално-сценичните жанрове, но не изцяло. От една страна, притежава сериозността на класическата форма, а от друга – този лек мюзикълов привкус, съдържащ също фин хумор. Оказа се, че да пишеш в този жанр е много трудно, защото трябва да застанеш максимално дистанцирано от забавното и от смешното, а трябва да се подберат такива изразни средства, които да вплитат в себе си цялата сериозност и същевременно да носят онази саркастична нотка."

Станислава Ризова-Съни: "Обожавам да работя с певци. Погрешно за мен е схващането, че те са само певци – те са артисти в пълния смисъл на думата. За първи път ми се случва да работя в такъв мащаб с пеещи хора и се вслушвам в техните съвети. Никола е моя пътеводна звезда!"

Според Никола Попов "музикалната черна комедия е един жанр, който събира изключително интензивна драматична игра и пеене. Не е точно мюзикъл, защото драматичната част е много засилена. Музикална и черна, и комедия – това е всичко! Това е може би мечтата на изпълнителите и на режисьорите за бъдещето – да се създават жанрове, които включват много компоненти". Той се похвали с невероятната атмосфера на работа – "Станислава прави един актьорски майсторски клас, който не само обогатява, но и установява и развива у певците едни стабилни първоначални актьорски качества. Те започват да стават все по-добри актьори с всяка следваща репетиция."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Станислава Ризова-Съни 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32