Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влад Нанка:

Използвам изкуството като инструмент за изследване на близкото минало

Влад Нанка
Снимка: БНР

Румънският художник Влад Нанка представя "Карта на света, както той го вижда", съобщиха от Института за съвременно изкуство - София, домакин на събитието от 26 април до 31 май.

Влад Нанка се връща назад към ХХ век и времето на революциите - социални, политически, научни и архитектурни. За изложбата той черпи идеи от модернизма в архитектурата, градската среда в София от времето на социализма, както и от съветската астронавтика и обсесията от научния прогрес. Търси жените - метафорични, реални или исторически личности, които да се превърнат в образи в новото бъдеще.

В подготовката за изложбата Нанка преоткрива две авторки, останали в периферията на историята на изкуството и архитектурата в България и Румъния. Едната е българската скулпторка Величка Белиева, а другата - румънската архитектка Хенриета Далавранча-Гибори, една от водещите фигури на румънския модернизъм, която през 30-те години проектира множество сгради в Балчик и има сериозен принос за съвременния облик на града.

Автор на визуалната идентичност на програмата е Денислав Големанов. Куратор е Стефка Цанева, която живее и работи в Берлин.

Използвам изкуството като инструмент, с който изследвам близкото минало, разглеждам различни наративи и търся истории, които пренареждам по какъвто и да е начин.

Смятам модернизма за естествено проявление на национализма, който виждаме, че продължава дори в ХХI в.", казва за посланието на изложбата в "Нашият ден" Влад Нанка



„Карта на света, както той го вижда“ е втората изложба от „Суперпозиции 2 / Заплитане 2022“, едногодишната изложбена програма на Института за съвременно изкуство-София.

Програмата съдържа шест изложби, всяка е резултат от сътрудничеството между художник и куратор, както и цикъл от образователни събития и дискусии. Те обследват „заплитанията“ на съвременното изкуство с политиката, науката и технологиите, популярната култура, пола, екологията и миграцията.

„Програмата се реализира с финансовото съдействие на „Програма за подкрепа на професионалните специалисти в областта на изкуството“ на Национален фонд „Култура“.

"Идеята на проекта е да се получи едно заплитане между локалната сцена, която смятаме, че все още е твърде каспулирана и затворена сама в себе си. Искам да направя по-трайни връзки между нашата страна и съседните на нашата страна сцени.

Като сметнахме, че най-добрият начин това да се случи, е да свържем един куратор и един художник, защото между куратора и художника се получава най-близката връзка в художествения свят. Това са двете най-важни звезди, които изграждат една съвременна художествена сцена." - казва в "Нашият ден" Радостин Седевчев, един от ръководителите на проекта "Суперпозиции" 2.

Чуйте разговора в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44