Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Обичате ли Брамс?" – неделна вечер с музиката на Йоханес Брамс

Йоханес Брамс, 1885 г.
Снимка: Wikipedia

Творчеството на Брамс, дълбоко по съдържание и съвършено по композиторско майсторство, е част от забележителните художествени постижения на немската култура от втората половина на 19-и век. В сложния период от нейното развитие, в годините на идейно-художествена криза, Брамс идва като наследник и продължител на класическите реалистични традиции, които обогатява с постиженията на немския романтизъм. Музиката му, изпълнена с тревога за съдбата на човека, е неспокойна и развълнувана, тя носи думи на обич и утеха. В нея по неповторим начин се съчетават сърдечност и задушевност и дълбока философска лирика. А пламенният ѝ патриотизъм подтиква един от видните музикални критици на онова време да възкликне: "Брамсовите унгарски танци са достойни за своята велика слава"...

Йоханес Брамс, 1853 г.Брамс е една от моите "късни студентски любови", продължила и до днес, и затова ми е особено приятно, че имам възможността в рамките на два часа да ви предложа моя личен поглед към него – една "представителна извадка" от изумително богатото творчество на големия немски романтик, което наброява четири симфонии, четири инструментални концерта (цигулков, два клавирни и един двоен – за цигулка и виолончело), шест квартета, четири квинтета, два струнни секстета, седем инструментални сонати и внушителен брой клавирни, органни, вокални и вокално-симфонични творби. Прекрасна музика, която може да звучи не само 120 минути, с колкото разполага предаването, а дни, та дори – седмици без прекъсване! Във времето, от 22 часа до полунощ на 1 май, ще можете да се насладите на някои от най-вълнуващите страници от това творчество.

Ще прозвучат: Унгарски танц №1 в сол минор, две клавирни интермеци в интерпретацията на Стивън Ковачевич, Соната за виолончело и пиано в изпълнение на Хайнрих Шиф и Герхард Опитц, фрагменти из Струнен секстет в сол мажор, Клавирен квинтет във фа минор и Кларинетен квинтет в си минор; финалът на прочутия цигулков концерт в ре мажор (със солист Юлия Фишер) и прекрасната Симфония №3 във фа мажор в интерпретацията на Берлинската филхармония, дирижирана от Клаудио Абадо. Надявам се, че двата часа на нашата неделна музикална вечер ще бъдат за вас толкова приятни, колкото ми бе приятно и на мен да направя този труден, но заслужаващ усилията си избор!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15