Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обичате ли Брамс?" – неделна вечер с музиката на Йоханес Брамс

Йоханес Брамс, 1885 г.
Снимка: Wikipedia

Творчеството на Брамс, дълбоко по съдържание и съвършено по композиторско майсторство, е част от забележителните художествени постижения на немската култура от втората половина на 19-и век. В сложния период от нейното развитие, в годините на идейно-художествена криза, Брамс идва като наследник и продължител на класическите реалистични традиции, които обогатява с постиженията на немския романтизъм. Музиката му, изпълнена с тревога за съдбата на човека, е неспокойна и развълнувана, тя носи думи на обич и утеха. В нея по неповторим начин се съчетават сърдечност и задушевност и дълбока философска лирика. А пламенният ѝ патриотизъм подтиква един от видните музикални критици на онова време да възкликне: "Брамсовите унгарски танци са достойни за своята велика слава"...

Йоханес Брамс, 1853 г.Брамс е една от моите "късни студентски любови", продължила и до днес, и затова ми е особено приятно, че имам възможността в рамките на два часа да ви предложа моя личен поглед към него – една "представителна извадка" от изумително богатото творчество на големия немски романтик, което наброява четири симфонии, четири инструментални концерта (цигулков, два клавирни и един двоен – за цигулка и виолончело), шест квартета, четири квинтета, два струнни секстета, седем инструментални сонати и внушителен брой клавирни, органни, вокални и вокално-симфонични творби. Прекрасна музика, която може да звучи не само 120 минути, с колкото разполага предаването, а дни, та дори – седмици без прекъсване! Във времето, от 22 часа до полунощ на 1 май, ще можете да се насладите на някои от най-вълнуващите страници от това творчество.

Ще прозвучат: Унгарски танц №1 в сол минор, две клавирни интермеци в интерпретацията на Стивън Ковачевич, Соната за виолончело и пиано в изпълнение на Хайнрих Шиф и Герхард Опитц, фрагменти из Струнен секстет в сол мажор, Клавирен квинтет във фа минор и Кларинетен квинтет в си минор; финалът на прочутия цигулков концерт в ре мажор (със солист Юлия Фишер) и прекрасната Симфония №3 във фа мажор в интерпретацията на Берлинската филхармония, дирижирана от Клаудио Абадо. Надявам се, че двата часа на нашата неделна музикална вечер ще бъдат за вас толкова приятни, колкото ми бе приятно и на мен да направя този труден, но заслужаващ усилията си избор!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05