Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експозицията на Регионалния етнографски музей - Пловдив

Ангел Янков, директор на РЕМ – Пловдив
Снимка: Божидар Любенов

Как се опазват традициите и какви богатства се пазят във фондовете на Регионалния етнографски музей в Пловдив? За да научим повече, се "разходихме" из залите на музея със съдействието на неговия директор доц. д-р Ангел Янков. С него разговаряхме и за най-новите изложби и инициативи, както и за историите на някои от интересните експонати. 

Към Регионалния етнографски музей - Пловдив е създаден първият в страната клуб "Приятели на РЕМ – Пловдив", в който участват хора от различни професии и сфери на дейност, но обединени от любовта и желанието да подпомогнат дейността на институцията.

През 1999 г. Ангел Янков защитава дисертация на тема "Календарни празници и обичаи у българите католици (края на ХІХ – средата на ХХ в.)", а през 2007 г. с решение на Висшата атестационна комисия при Министерския съвет на Република България му е присъдено научното звание доцент. От 2001 г. той е лектор по етнология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а от 2006 г. чете лекции и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив. 

Научните му интереси са насочени към изследване на етногенезиса и етническата история на българите, проявите на регионалното и локалното в българската традиционна култура. През 2018 г. по повод 24 май е награден от Министерството на културата с почетен знак "Златен век" – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. 

Според доц. Янков музеят е мястото, където традицията може не само да се види и пипне, но и да се усети нейната невидима сила. Регионалният етнографски музей - Пловдив е разположен в уникално архитектурно творение - Куюмджиевата къща – типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Тя е построена през 1847 г. от майстор Хаджи Георги. Някогашният неин собственик е Аргир Куюмджиоглу – богат пловдивски търговец. Куюмджиевата къща е част от Архитектурно-археологически резерват "Старинен Пловдив".

През 1938 г., по инициатива на кмета на града Божидар Здравков, Пловдивската община и Министерството на народното просвещение подписват протокол за създаване на Общинска къща-музей, чийто приемник сега е Регионален етнографски музей - Пловдив. От 1943 г. къщата-експонат е отворена за посещения. Уникалната сграда днес е национален паметник на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54