Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на жената в Църквата

Снимка: bg-patriarshia.bg

Жените-мироносци са тези които възлюбват най-много Господа и с преданост Му служат дори и след Христовата смърт. Първите свидетели на Христовото възкресение са не царе и велможи, дори не и Неговите ученици, а няколко жени, които отиват да помажат пречистото Му тяло, спазвайки празника събота, в работната неделна утрин.

Както на раждането на Сина Божи първи свидетели стават обикновените овчари, така и първи свидетели на Неговото възкресение са отново незначителни за тогавашното общество човеци – жените мироносци. Имената на тези жени се знаят в св. Евангелие, те са единствените, които не изоставят Спасителя, дори до последния Му дъх и присъстват на погребението Му. Те не се уплашват и не се скриват, с риск да бъдат мъчени и подритвани от тълпата заради Него, а предано Го следват докрай.

В неделята на жените-мироносици има ли нужда Църквата от еманципацията разговаряме заедно с д-р Златина Каравълчева, историк, актрисата Теодора Духовникова и художничката Тереза Зиковска. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана?


Християнска поезия
Стихотворението "Възкресение" от Никола Фурнаджиев, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26