В България в столицата започва курс по куклотерапия за деца от 5 до 10 години. Програмата ще работи чрез метода на кукленото изкуство и чрез танца и музиката. Куклата е начин детето да се идентифицира или конкурира с нея, може и да му е параван. Когато детето е зад паравана и куклата говори, не го интересува какво ще си мислят другите – говори куклата. А така се повишава самочувствието му, казват лекторите в курса актьорите Георги Маноел Димитров и Димитра Попова:
"Куклотерапията е вид артерапия, подобно на другите видове арттерапии – музикотерапия, приказкотерапия – използва изкуството за преодоляване на няколко програми. Работи основно с кукления театър, но обеднява и другите видове арттерапии – децата могат да пеят, да танцуват да се движат, да рисуват.
Куклите са в живота на човека от ранна детска възраст, понякога децата се доверяват по-лесно на кукла отколкото на човек. Може децата да приемат куклата за приятел, може дори да се сравняват с нея и да я конкурират с нея, да я възпитават, или пък детето да води кукла, която му служи за параван и то става по-смело. Когато говори чрез куклата, за детето е по-лесно да изкаже всичките си тревожи. И по този начин за нас е по-лесно да помогнем на децата с нещата, които ги притесняват. Този вид образователен и терапевтичен вид терапии са развити доста в Русия и в Европа, разбира се. В България тепърва навлизат. Наистина има голям положителен ефект."
Чрез куклите децата могат да разкриват различни неща за себе си, тоест терапията не е само арт, а има и психологическо въздействие. Димитра Попова учи в специалност за образователен и терапевтичен куклен театър, вярва, че куклите могат да бъдат добри приятели на децата и да им помагат да преодоляват притесненията си. Курсът куклотерапия за деца вече започна и ще продължи до юни, очаква се и второ издание на куклотерапията през есента.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg