Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 2-8 май

Снимка: НХГ

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 2 до 8 май. Това са някои от акцентите в предаването от 8 май:

Новият филм на режисьора Виктор Божинов "Бягство" е в жанра на психологическия трилър. Действието в "Бягство" се развива в изоставеното селище в Родопите – Чамла. Сюжетът разказва за противопоставянето и конфронтацията на две коренно различни групи млади хора – едните се борят да върнат живота в изоставеното село, а другите управляват комуна за наркозависими. Дебют в игралното кино прави младият Александър Кендеров, който влиза в главната роля.

63 филма, 36 категории, 8 дни – новият Национален фестивал на българското кино започна на 2-ри май и ще продължи до 9-и. Фестивалът възражда традициите на Съюза на българските филмови дейци, като връчва награди "Васил Гендов", поставили началото на своята история още през 1975 година. Председатели на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония в Народния театър на 15 май, на която почетен гост ще бъде легендата Кшищоф Зануси.

С национално турне театър "Кредо“ ще отбележи своята 30-а годишнина. 30 години навършва и първият спектакъл на трупата – "Шинел“ по Гогол. Пиесата има зад гърба си 600 представления на 9 езика и участие в 200 международни фестивала. "Шинел“ е най-дълго играното представление в българския театър, макар и в различни състави, като от премиерата си през 1992 г. до днес, то може да се види на сцената на Театър 199 "Валентин Стойчев”, София.

Общество "За свободни сцени" беше създадено в структурата на Съюза на народните читалища – национално представителна организация на читалищата в България, съгласно Закона за народните читалища. Целта е да се създаде регистър на свободните сцени в читалищата и те да започнат да функционират като една възможност за изява на свободните артисти, режисьори и продуценти. Съюзът на народните читалища ще потърси възможности за европейско финансиране, за реновиране на сцените и създаване на благоприятни условия за творчески изяви – фестивали, спектакли, конкурси, пърформанси и други.

Между 27 април и 26 юни Националната галерия кани посетителите си на изложбата "Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство“. Специалната селекция на творби е дело на известния украински художник Микола Ридни, живеещ в Киев, по покана на директорката на галерията Ярослава Бубнова. Микола Ридни, художник, куратор и активист, излиза на сцената след Оранжевата революция и превръща политическата реалност във водещия елемент на работата си. Подбраната от него програма дава възможност на българската публика да се запознае с активните украински автори, останали в страната си и днес, по време на военните действия там. Тя очертава темите, вълнували ги през годините от анексирането на Кримския полуостров от Русия – усещанията в Украйна на вътрешна и външна политическа промяна

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 8 май.

Снимка – НХГ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05