В часа на "Кино с думи" – разговор за филма, който всички гледат. И в същото време не се понрави на хакерите, атакували сайта на БНТ, която преди броени дни го излъчи. Филмът е и част от програмата на новия Национален фестивал на българското кино "Васил Гендов“.
"Второто освобождение" е документален разказ за слабо известната история на България около Втората световна война. В него с архивни хроники и документи, голяма част от които се показват за първи път, се пресъздават човешките и материални загуби на българската държава, след като СССР ѝ обявява война без формално основание на 5 септември 1944 година. Червената армия навлиза на българска територия и остава в страната до зимата на 1947-а. Съветската окупация на България струва на държавата ни между 600 милиона и 1 милиард лева на месец.
Архивните документи, представени във филма, описват как се създава легендата за "освободителната“ кампания на съветските войски в България, докато правителство е свалено с държавен преврат. Неслучайно документалният филм е толкова актуален и обсъждан в последните дни.
Телевизионната му премиера беше последвана от множество положителни коментари и призиви за разпространението му до по-широка аудитория. Интересът към него обаче доведе и до неофициалното му разпространение в YouTube и други видеоплатформи с хиляди гледания без съгласието на създателите му. Доведе и до хакването на сайта BNT.bg, където под анотацията на филма се появи допълнителен "критичен“ коментар, подписан с инициалите ZR.
"Второто освобождение" спечели две награди на фестивала на документалното кино "Златен ритон“ през февруари "за гражданска смелост и доблест да демитологизира най-новата българска история отвъд познатите идеологически клишета, представяйки малко известни факти от близкото минало“.
Неговите създатели – професорите Светослав Овчаров, режисьор, и Евелина Келбечева, съпродуцент и съсценарист – разкриват в човешки разказ подробности около малкоизвестната история на т.нар. второ "освобождение“. Както във филма, така и в звуковите файлове, в които можете да чуете още:
· Защо всяка война в съвременната епоха започва от война между историците? Война, която съвсем не е тиха и която напълно отразява липсата на консенсус по отношение на това как трябва да се гледа и говори за периода на комунистическия режим у нас, определян от едни като тоталитарна диктатура, а от други – като държавен социализъм.
· Защо е важно да бъде изкоренен от човешкото съзнание митът за двойното освобождение и колко тежка задача всъщност е това?
· Защо шумът около филма "Второто освобождение" става все по-силен и на какво се дължи изтичането му в интернет, което има епидемиологичнен вид и с което се пренебрегват правата на авторите му?
· Самотно ли е там, където човек провижда истината и колко обезоръжаваща е тя?
"Второто освобождение" ще бъде качен законно в YouTube канала на Държавна агенция "Архиви", с помощта на която екипът на филма достига до съществената за историята документация, както и в този на създалата го продуцентска компания.
От 10 май зрителите могат да го гледат в посочените канали в добра резолюция.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg