Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Стилиян Йотов: Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност

Денят на Европа – въпроси и размисли

Данита Заричинова: Украйна е живият щит на Европа

Снимка: архив

Всяка година 9 май е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман, в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Предложението на Шуман се смята за началото на това, което днес се нарича Европейски съюз. 

Наблюдават ли се обаче сътресения в устоите на обединена Европа? Пред какви въпроси сме изправени? Как постигаме мира и на какво сме готови в името на неговото запазване? 

проф. Стилиян ЙотовПроф. Стилиян Йотов, философ и преподавател по социална философия в СУ "Св. Кл. Охридски", разказва в "Нашият ден":

"Този ден е повод за много размисли. Това е важен ден – да си зададем въпрос "Докъде сме стигнали?" Това усещане, че в Европа не сме само членове и граждани на една национална политическа общност, но и нещо постнационално, наднационално, в което действат общи правила. Общо взето – един грандиозен проект. Естествено, като всяко едно политическо начинание, преживява още своите кризи."

Проф. Йотов подчерта, че Европа, в крайна сметка, е мирен континент, но този проект се е разширявал, преодолявайки някаква диктатура.

"ЕС и ние, като държава членка, трябва да се вълнуваме най-вече от принципа на върховенството на правото и на демокрацията. Това е първият принцип. Явления като популизъм и екстремизъм трябва да бъдат преследвани. 

Ние трябва да се вгледаме в страданието на всички онези хора, които са протегнали ръка за помощ към нас. Това е вторият принцип – европейската солидарност. Смятам, че в този момент, поне по отношение на бежанците Европа е солидарна със страданията на тези хора.

По отношение на предизвикателствата, свързани с оръжието, и възможността Европа да се издържа сама от собствени енергийни ресурси, проф. Йотов смята, че именно тук започват различията, които биха довели до някакви различни политики. "Аз не се гордея от това, което се случва с позицията на България, но смятам, че най-важното в момента е по някакъв начин да се показва, че нападнатата страна не е оставена сама." 

Днес има една нова реалност и трябва да си даваме сметка, че в тази ситуация на несигурност трябва да сме бдителни. Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност. Колкото и да говорим за Деня на мира, Европа трябва да отделя достатъчно средства да бъде боеспособна и да бъде въздържащ фактор. Европейската сигурност също е част от дневния ред на ЕС. "

Чуйте разговора от звуковия файл.

В понеделник – 9 май в София се организира голям поход, наречен "Поход срещу руския фашизъм", който тръгва от площад "Независимост" в 18.30 ч. и ще стигне до сградата на Руското посолство в София. Организацията е във Фейсбук – присъствие са заявили над 1300 души. 

Според активиста Данита Заричинова, една от организаторките на шествията в подкрепа на Украйна, "в момента Украйна е живият щит на Европа за мира и трябва да им помагаме."

Чуйте повече от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50