Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Стилиян Йотов: Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност

Денят на Европа – въпроси и размисли

Данита Заричинова: Украйна е живият щит на Европа

Снимка: архив

Всяка година 9 май е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман, в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Предложението на Шуман се смята за началото на това, което днес се нарича Европейски съюз. 

Наблюдават ли се обаче сътресения в устоите на обединена Европа? Пред какви въпроси сме изправени? Как постигаме мира и на какво сме готови в името на неговото запазване? 

проф. Стилиян Йотов
проф. Стилиян Йотов
Проф. Стилиян Йотов, философ и преподавател по социална философия в СУ "Св. Кл. Охридски", разказва в "Нашият ден":

"Този ден е повод за много размисли. Това е важен ден – да си зададем въпрос "Докъде сме стигнали?" Това усещане, че в Европа не сме само членове и граждани на една национална политическа общност, но и нещо постнационално, наднационално, в което действат общи правила. Общо взето – един грандиозен проект. Естествено, като всяко едно политическо начинание, преживява още своите кризи."

Проф. Йотов подчерта, че Европа, в крайна сметка, е мирен континент, но този проект се е разширявал, преодолявайки някаква диктатура.

"ЕС и ние, като държава членка, трябва да се вълнуваме най-вече от принципа на върховенството на правото и на демокрацията. Това е първият принцип. Явления като популизъм и екстремизъм трябва да бъдат преследвани. 

Ние трябва да се вгледаме в страданието на всички онези хора, които са протегнали ръка за помощ към нас. Това е вторият принцип – европейската солидарност. Смятам, че в този момент, поне по отношение на бежанците Европа е солидарна със страданията на тези хора.

По отношение на предизвикателствата, свързани с оръжието, и възможността Европа да се издържа сама от собствени енергийни ресурси, проф. Йотов смята, че именно тук започват различията, които биха довели до някакви различни политики. "Аз не се гордея от това, което се случва с позицията на България, но смятам, че най-важното в момента е по някакъв начин да се показва, че нападнатата страна не е оставена сама." 

Днес има една нова реалност и трябва да си даваме сметка, че в тази ситуация на несигурност трябва да сме бдителни. Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност. Колкото и да говорим за Деня на мира, Европа трябва да отделя достатъчно средства да бъде боеспособна и да бъде въздържащ фактор. Европейската сигурност също е част от дневния ред на ЕС. "

Чуйте разговора от звуковия файл.

В понеделник – 9 май в София се организира голям поход, наречен "Поход срещу руския фашизъм", който тръгва от площад "Независимост" в 18.30 ч. и ще стигне до сградата на Руското посолство в София. Организацията е във Фейсбук – присъствие са заявили над 1300 души. 

Според активиста Данита Заричинова, една от организаторките на шествията в подкрепа на Украйна, "в момента Украйна е живият щит на Европа за мира и трябва да им помагаме."

Чуйте повече от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на океана" – книга, която всеки трябва да прочете

След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..

обновено на 01.05.25 в 12:36

Музеят в Дряново представя непоказвани творби на Иван Койчев

В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..

обновено на 01.05.25 в 09:30

Черният дроб: какво го уврежда и как да му помогнем

В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis  темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..

обновено на 01.05.25 в 09:00

АГ отделението в Перник остава въпреки кадровия недостиг

В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..

обновено на 30.04.25 в 14:17
Диана Георгиева

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на Здравната каса

Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...

публикувано на 30.04.25 в 11:45