Виенският музей "Албертина модерн", който се намира в историческата сграда Кюнстлерхаус, построена в края на 19 век, за да показва изкуството на членуващите в Сдружението на художниците, сега представя рисунки на Густав Климт за 160-годишнината от рождението на художника. Самият Климт е напуснал това Сдружение преди 125 години, за да основе групата на Виенския сецесион на хора, които смятат, че то се нуждае от нова естетика, отговаряща на духа на времето и се превръща в авангард на модернизма. Днес "Албертина модерн" е част от музея "Албертина" за представяне на изкуството на съвременни автори.
Преди няколко месеца Виена отново показа творби на Густав Климт в двореца "Белведере". Този път изложбата е концентрирана върху рисунките на Климт и позволява дълбок поглед върху начина на работата и духовния свят на майстора. Показани са шедьоври от колекцията на "Албертина", етюди от всички значими творби на художника – от парадния вход на Бургтеатър, от композициите за факултетите във Виенския университет, от Бетовеновия фриз, от портрети на известни дами от виенското общество. Представени са и рисунки от големи философски теми, каквато е вечният кръговрат на живота, както и еротични рисунки, с които Климт прави революция в изображението на голо женско тяло. Рисунките с женски фигури представят различни техни непознати аспекти. Алегоричните фигури на жизнени цикли са представени с етюди на жени, мъже и деца на различна възраст.
Чуйте повече за изложбата от разговора с Константин Брадваров.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg