"Танцувай, за да те танцуват. Движи се, за да те следват" е призивът на 15-oто издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик". Изданието започва днес и ще продължи до 19 май на различни сцени в София, като ще бъдат представени 7 международни и 13 български продукции, DJ партита, танцова лаборатория и изненади. Представленията в програмата на фестивала заемат пространството на сцената с индивидуален артистичен почерк и изявени хореографски решения, не се страхуват да подлагат на съмнение стереотипите на тялото и чрез съвременния език на танца задават въпроси и провокират размисли" – споделят тримата създатели на фестивала: Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев. "Програмата е много интересна, очакваме много международни гости, които се надяваме, че ще изберат български представления, които да бъдат представени и в чужбина", заявиха в студиото единият от създателите Ива Свещарова и единият от участниците – хореографът Живко Желязков.
"Днес в Националната галерия "Квадрат 500" се открива изданието на фестивала с "Дуети с абстракции" на хореографа Юлиан Вебер (Германия). Пърформънсът взаимодейства с определени произведения. Проектът стартира през 2021 г. и всеки път се осъществява във взаимодействие с предварително избрани произведения на изкуството от колекциите на мястото, в което се представя. Дуетите, които ще видим в София, ще бъдат с творби от представителната колекция на Национална галерия "Квадрат 500". Там, заедно с музикантката Ику - Йоханна Одерски, Вебер ще "танцува" с картините "Стъклената кана" (1933) на художника и скулптор Иван Ненов (1902-1997), "Прозорец" (1969) на живописеца Найден Петков (1918-1989), както и с кинетичната скулптура "Каприз" (1982) на визуалната артистка Лин Емери (1926-2021)."
Спектакълът "Темел" на режисьора Живко Желязков ще бъде представен в рамките на фестивала.
"Темел е спектакъл, изграден върху личното усещане от връщането към корена и възприемането му като автентичен фундамент, дълбоко закодиран, формиращ нашата идентичност. Този код за мистично свързване с неподправения спомен, представлява постоянно повтарящ се алгоритъм на промяна на траекторията, по която се движат артистите в представлението. Това повторение довежда тях и публиката до медитативно състояние, което би могло да бъде ключ към основата, благодарение на която можем да изградим своята уникалност и да се предпазим от унифициране. В спектакъла участва гласът и на 94 годишната ми баба, която говори на съвсем автентичен диалект."
В Зала 1 на "Топлоцентрала", хореографката Зуфит Симон (Германия) ще ни представи своите "Странни чужди тела". Хореографията е вдъхновена от текста на френския философ Жан-Люк Нанси, "58 индекса за тялото", наподобяващ философски списък от концепции и кратки, понякога противоречащи си, бележки относно човешкото тяло. На сцената, три тела с много различна физика, се впускат в изследване върху движението на тялото, за да докажат, че то винаги трябва да се мисли във връзка с други тела. След представлението ще има разговор с екипа, модериран от философа Боян Манчев.
Друг акцент от програмата е резултата от двуседмичната хореографска лаборатория "Moving in Squares" на Юлиян Вебер с българските артисти, част от дългогодишната образователна платформа на "Антистатик" – "Без дистанция". По време на нея, Виолета Витанова ще взаимодейства с "Пейзаж с фетиш" на Динко Стоев, Станислав Генадиев с "Площадна" на Петър Дочев, Зорница Стоянова с "Портрет в червено" на Десислава Минчева, Галина Борисова с "Kомпозиция женска фигура" на Николай Абрашев, а Войн де Войн с "Човекът с вестник" на Ренато Гутузо.
От 19.30 часа същия ден, в Зала 1 на "Топлоцентрала" гостува Михил Вандевелде (Белгия) с неговите "Голдбергови вариации". Представлението е вдъхновено не само от известната музика на Бах, но също и от солото на Стив Пакстън, превърнало се в иконично за историята на Западния танц. Интерпретацията на Вандевелде поставя въпросите колко отворен, демократичен и достъпен е танцът днес, както и какви тела предпочитаме да виждаме на сцената и какви – не, докато музиката се изпълнява на живо на акордеон. Полифонията, която звучи от множеството вариации на Баховата музика, се отразява в различните слоеве на представлението. След финала му, театроведът Ангелина Георгиева ще поведе разговор с артистите, в който всички зрители са поканени да се включат.
От 11 до 14 май ще се проведе 3-ата Българска танцова платформа на "Антистатик". Форматът дава възможност за наситена среща с голяма част от най-отличаващите се имена на съвременната българска танцова сцена и ще представи работата на хореографите: Филип Миланов, Стефани Ханджийска, Коста Каракашян, Жана Пенчева, Дарио Барето Дамас, Александар Георгиев – Аце, Петя Стойкова, Живко Желязков, Християн Бакалов, Галина Борисова, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ина Гергинова, Станислав Генадиев и Марион Дърова. Специално за да гледат платформата, в страната ще пристигнат куратори на артистични пространства и фестивали, критици и културни мениджър от Европа и света.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg