Главните герои на предаването "Нашият ден" са част от екипа от български студенти, които спечелиха най-голямото състезание по право в света д-р Анастас Пунев, адвокат и треньор на отбора и София Лефтерова, студент. Те разказват за престижното състезание по международен търговски арбитраж WillemC. VisArbitration Moot, което се провежда във Виена от 1993 г. насам. Освен че спечели устните кръгове, отборът на Софийския университет взе и награда за най-добра писмена защита. Целта на състезанието е да се насърчава изучаването и практиката на международното търговско право на продажбите и арбитража.
"Най-добрият начин да сравним уменията и знанията по право на университети от цял свят. Всички отбори в продължение на седем месеца се занимават с решение на конкретен казус, пред който се изправят отборите, симулира спорен арбитраж между търговски компании. Това е може би най-голямото състезание по право и Софийският университет го спечели. Тази година участваха близо 400 университета от 85 държави, тоест максимално мащабно, а по принцип в правото е трудно човек да се състезава“, споделя в "Нашият ден“ д-р Анастас Пунев, гл. асистент в СУ и треньор на отбора.
Надпреварата между студентите по право е базирана на казуси, произтичащи от договори за продажба между две държави, които са страни по Конвенцията на Организацията на обединените нации. Миналата година в основата на състезанието е била темата за производството на ваксини, то през тази година фокусът е около екологичните стандарти и социалната отговорност на компаниите. Конкретният казус е бил свързан със сделка с палмово масло.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg