Главните герои на предаването "Нашият ден" са част от екипа от български студенти, които спечелиха най-голямото състезание по право в света д-р Анастас Пунев, адвокат и треньор на отбора и София Лефтерова, студент. Те разказват за престижното състезание по международен търговски арбитраж WillemC. VisArbitration Moot, което се провежда във Виена от 1993 г. насам. Освен че спечели устните кръгове, отборът на Софийския университет взе и награда за най-добра писмена защита. Целта на състезанието е да се насърчава изучаването и практиката на международното търговско право на продажбите и арбитража.
"Най-добрият начин да сравним уменията и знанията по право на университети от цял свят. Всички отбори в продължение на седем месеца се занимават с решение на конкретен казус, пред който се изправят отборите, симулира спорен арбитраж между търговски компании. Това е може би най-голямото състезание по право и Софийският университет го спечели. Тази година участваха близо 400 университета от 85 държави, тоест максимално мащабно, а по принцип в правото е трудно човек да се състезава“, споделя в "Нашият ден“ д-р Анастас Пунев, гл. асистент в СУ и треньор на отбора.
Надпреварата между студентите по право е базирана на казуси, произтичащи от договори за продажба между две държави, които са страни по Конвенцията на Организацията на обединените нации. Миналата година в основата на състезанието е била темата за производството на ваксини, то през тази година фокусът е около екологичните стандарти и социалната отговорност на компаниите. Конкретният казус е бил свързан със сделка с палмово масло.
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg