В Деня на Европа в студиото на "Какво се случва" за бъдещето на европейската идея говориха Илияна Маринкова, завършила журналистика в Софийския университет, Жанин Ал-Шаргаби, студентка по право и мениджър на Националния отбор по дебати и Благослав Михайлов, завършил "Изкуствен интелект" във Великобритания и създател на сайта за граждански контрол "Стража".
"Когато говорим за Европа днес, няма как да не говорим за случващото се в Украйна. Имахме преди два месеца една Европа , която може би беше малко наивна , малко опитваща се да се скрие от трудностите на деня, но вече виждаме Европа, която успява да се окопити от първосигналния ступор от тази агресия. Малко по-консолидирана, по-обединена Европа."– казва Илияна Маринкова
"Струва ми се, че Европа дълго време беше на един кръстопът дали да продължи към своето обединение или националните интереси започват да взимат превес. Европа за малко изглеждаше като една съвкупност от проекти, бюрократизъм, проблеми, но сега като че ли се връщаме към общите идеи. Европейските ценности се превръщат в клише и даже в нещо, което плаши хората, защото не са застрашени и не можем да ги оценим." – казва Жанин Ал Шаргаби
"Този конфликт като цяло ни кара да се замислим защо ни трябва една силна и обединена Европа. Една от основните идеи на Европейския съюз е всъщност той да противостои на големите супер сили, които могат да отстояват интересите си именно, защото са големи. Държавите в Европа поотделно са много развити, едни от най-добрите държави за живот в света, но поотделно са и много уязвими. Съединените щати не са военна заплаха за Европа, но упражняват икономическо влияние. Сега Европа представлява държави, а не граждани и според мен федерализацията е нейния път. Европа може да стане като Съединените щати, но по-хубава."– казва Благослав Михайлов.
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg