Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв трябва да бъде правителственият антиинфлационен план?

Снимка: pixabay

Цените се увеличават с най-бързи темпове от десетилетия насам, но дебатът за инфлацията е коренно диаметрален. Икономическите експерти твърдят, че инфлацията за цялата 2022 г. у нас ще бъде поне около 8,5%.

Важно е какви мерки ще предприеме правителството. Цените не трябва да се управляват чрез закони и силово. 

Експертното мнение и уязвимите групи

Венеция Нецова-Ангова"Нека започнем с най-малките, за които въведохме в бюджета безплатни ясли и детски градини, заделихме около 70 млн. лв. Предвидихме и обезщетения за децата в частните ясли и градини, които не са приети в общински или държавни. В момента тече дискусия, да се подпомагат допълнително семействата с деца, като мерките и конкретният механизъм се уточняват. За работещите хора се предвижда компенсация за гориво, а за най-възрастните ще има антикризисна добавка, която ще продължи от юли до декември месец, каза Венеция Нецова-Ангова, икономист и депутат от "Продължаваме промяната“.

"Дебатът за антиинфлационните мерки, които правителството планира, за съжаление те са всеобхватни и покриват цялото българско население. Би трябвало да са фокусирани върху най-уязвимите групи. Теми, свързани с фиксиране на цени, намаляване на акцизи и ДДС в цели групи и категории от стоки, без да се насочват към конкретни уязвими категории от населението, не е целесъобразно. Освен да издъним бюджета, ще насочим пари към хора, които нямат нужда от такава помощ. В същото време, ако тези пари бъдат разчетени правилно и насочени, където трябва, ще имат много по-силен ефект за хората, които имат нужда от тях", казва в "Нашият ден“ Никола Янков, управляващ съдружник в "Експат Капитал".

Целия разговор с Венеция Нецова-Ангова и Никола Янков можете да чуете в звуковия файл.

Какво трябва да предприемем в ежедневието си, за да оцелеем финансово в ситуацията на световна криза?

Никола ЯнковСпоред Никола Янков: "България не е в криза. В същото време се харчат милиарди от държавния бюджет, без да има такава нужда в момента. Ако идеята е тази политика да работи антициклично, т.е класическият кейнсиански модел на икономика, когато идва рецесия, държавата започва да харчи адски много пари, за да предотврати икономическия цикъл. Но ние не виждаме такава логика в действията на правителството.“

Какво трябва да направи всеки в името на финансовата си сигурност?

"Диверсифицирайте вашия портфейл, като изкарате част от спестяванията си в инструменти, които се търгуват извън България, които са емитирани от големи компании извън страната. Това, което трябва да направи един предприемач, който вижда, че разходите му се качват, е просто да вдигне цените, за да оцелее", съветва Никола Янков. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Pixabay, БГНЕС и expat.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15