Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремена Ачева – брилянтната флейта на Софийската филхармония

Снимка: личен архив

Една от дългогодишните и ярки съвременни представителки в голямото семейство на Софийската филхармония споделя със слушателите на предаването "Български изпълнители" и рубриката "На гости на Софийската филхармония" някои от най-вълнуващите моменти в творческия и професионалния си път на 13 май, петък от 23 часа. Това е брилянтната първа флейта на Софийската филхармония – Кремена Ачева.

Тя започва да се занимава с музика в родния си град Русе първоначално с пиано. Впоследствие неин неизменен спътник в изкуството става един от най-благозвучните духови инструменти – флейтата. За първите си стъпки в музиката и за своите първи учители: Иван Евстатиев и доайена на българската флейтова школа проф. Георги Спасов, Кремена Ачева споделя:

Кремена Ачева се докосва до атмосферата на голямата концертна сцена на 12-годишна възраст, когато изнася първите си концерти зад граница в културните центрове на Виена, Прага и Братислава. Има завършени майсторски класове в Ница при А. Марион и А. Николе, както и във Варна и Забернхайм при А. Адорян. Нейният стилов репертоар обхваща творби и творци от епохата на предкласиката до съвременните жанрове. Като солист концертира с редица български състави, между които Нов симфоничен оркестър, оркестър "Симфониета", Камерен ансамбъл "Софийски солисти", както и на младежки оркестри в Германия, Испания и др. През 1992 г. е финалист и носител на Наградата на публиката в Международния конкурс за камерна музика в Солун, а през 1998 г. и на отличието "Златна лира" в България.

Като оркестров музикант участва в Световния младежки оркестър "Jeunesses Musicales", а в продължение на 20 години неизменно е част от състава на Фестивалния оркестър, воден от маестро Алипи Найденов към прочутата "Академия Киджана" в Сиена (Италия), където има щастието да общува с творци като: Валерий Гергиев, Юри Темирканов, Борис Белкин, Юрий Башмет, Юрий Аронович, Джанлуиджи Джалмети и др.

Флейтов квартет „Флаутисимо“
В областта на камерното музициране Кремена Ачева се изявява като част от Филхармоничния духов квинтет и в различни по състав формации. Тя е един от основателите и член на българския флейтов квартет "Флаутисимо", с който представя изключително широк спектър от музикални образци, както за оригинален флейтов състав, така и различни аранжименти на шедьоври на световната класика. Редица чужди и български съвременни композитори също създават творби, специално посветени на "Флаутисимо", като например Катрин Макмайкъл и Румен Бояджиев-син.

От 1995 г. Кремена Ачева е първа флейта на Софийската филхармония, а от 2006 г. и преподавател в НМУ "Любомир Пипков" в София.

Освен увлекателния разказ на Кремена Ачева, в предаването звучат и нейни майсторски изпълнения като солов и камерен музикант на музика от виенската музикална класика до съвременността.


Снимки: личен архив на Кремена Ачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шерил Милнс на 90

На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..

публикувано на 11.01.25 в 07:55

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22