Една от дългогодишните и ярки съвременни представителки в голямото семейство на Софийската филхармония споделя със слушателите на предаването "Български изпълнители" и рубриката "На гости на Софийската филхармония" някои от най-вълнуващите моменти в творческия и професионалния си път на 13 май, петък от 23 часа. Това е брилянтната първа флейта на Софийската филхармония – Кремена Ачева.
Тя започва да се занимава с музика в родния си град Русе първоначално с пиано. Впоследствие неин неизменен спътник в изкуството става един от най-благозвучните духови инструменти – флейтата. За първите си стъпки в музиката и за своите първи учители: Иван Евстатиев и доайена на българската флейтова школа проф. Георги Спасов, Кремена Ачева споделя:
Кремена Ачева се докосва до атмосферата на голямата концертна сцена на 12-годишна възраст, когато изнася първите си концерти зад граница в културните центрове на Виена, Прага и Братислава. Има завършени майсторски класове в Ница при А. Марион и А. Николе, както и във Варна и Забернхайм при А. Адорян. Нейният стилов репертоар обхваща творби и творци от епохата на предкласиката до съвременните жанрове. Като солист концертира с редица български състави, между които Нов симфоничен оркестър, оркестър "Симфониета", Камерен ансамбъл "Софийски солисти", както и на младежки оркестри в Германия, Испания и др. През 1992 г. е финалист и носител на Наградата на публиката в Международния конкурс за камерна музика в Солун, а през 1998 г. и на отличието "Златна лира" в България.
Като оркестров музикант участва в Световния младежки оркестър "Jeunesses Musicales", а в продължение на 20 години неизменно е част от състава на Фестивалния оркестър, воден от маестро Алипи Найденов към прочутата "Академия Киджана" в Сиена (Италия), където има щастието да общува с творци като: Валерий Гергиев, Юри Темирканов, Борис Белкин, Юрий Башмет, Юрий Аронович, Джанлуиджи Джалмети и др.
В областта на камерното музициране Кремена Ачева се изявява като част от Филхармоничния духов квинтет и в различни по състав формации. Тя е един от основателите и член на българския флейтов квартет "Флаутисимо", с който представя изключително широк спектър от музикални образци, както за оригинален флейтов състав, така и различни аранжименти на шедьоври на световната класика. Редица чужди и български съвременни композитори също създават творби, специално посветени на "Флаутисимо", като например Катрин Макмайкъл и Румен Бояджиев-син.
От 1995 г. Кремена Ачева е първа флейта на Софийската филхармония, а от 2006 г. и преподавател в НМУ "Любомир Пипков" в София.
Освен увлекателния разказ на Кремена Ачева, в предаването звучат и нейни майсторски изпълнения като солов и камерен музикант на музика от виенската музикална класика до съвременността.
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg