Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опашката" е Роман на годината

Захари Карабашлиев е победителят в 11-ото издание на конкурса, организиран от Националния дарителски фонд "13 века България"

7
Слава Иванова, Захари Карабашлиев и проф. Боян Биолчев
Снимка: Иво Стефанов

Именито жури в състав проф. Боян Биолчев, проф. Амелия Личева, проф. Пламен Дойнов, доц. Атанас Капралов и Здравка Евтимова избра "Опашката" за "Роман на годината" в конкурса, организиран за 11-и път от Националният дарителски фонд "13 века България".

На церемонията в галерия "Средец" на Министерството на културата присъстваха зам.-министър Весела Кондакова и всички номинирани за престижното отличие, с изключение на Христо Карастоянов. Неговият роман "Т като Ташкент" бе сред шестте, избрани от кандидатствалите 34 романа. Останалите номинирани са "Шестият пръст" на Деляна Манева, "Жена на вятъра" на Александър Секулов, "Мисия Туран" на Алек Попов и "24 часа труд" на Васил Панайотов.

От думите на проф. Боян Биолчев (председател на журито) стана ясно, че не се е минало без спорове, поради много силните кандидатури. Заместник-министърът на културата Весела Кондакова връчи на Захари Карабашлиев почетната грамота, която върви в комплект с парична награда от 11 хиляди лева. А изпълнителният директор на НДФ "13 века България" Слава Иванова припомни, че писателят за втори път печели престижния приз. Предишният път е бил през 2018 година с романа "Хавра". Тя го изненада с каталог на международния младежки арт-фестивал "Река на толерантността" под патронажа на ЮНЕСКО и с романа за деца "Добри", претърпял 13 издания в САЩ, но достигнал до българчетата едва преди година, благодарение на Фонда.

Изданието разчувства Захари Карабашлиев и той почти забрави, че трябва да се изкаже като носител на приза "Роман на годината". Впусна се в спомени от живота си Калифорния, когато за първи път чул за романа "Добри" и с изненада научил, че четивото, написано от Моника Шанън и илюстрирано от Атанас Качамаков, е сред задължителната литература, която се изучава в американските училища. След това призна, че никога не си подготвя реч предварително, но този път е нахвърлял нещо на телефона си, защото неслучайно събитието се провежда на 11 май – денят на светите равноапостоли Св. Св. Кирил и Методий.

Той благодари за честта и сподели, че наградата е важен стимул за един писател в смутните времена на разлом. Карабашлиев допълни, че в разломен период като днешния, като автор е избрал да бъде максимално близо до времето, но и максимално далеч, за да успее да преработи случващото се. И най-важното. Избрал е да бъде винаги 100% ясен.

Проф. Биолчев заключи, че езикът е единствената територия без разлом, той е единственият обединител.

Снимки: Иво Стефанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53