Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опашката" е Роман на годината

Захари Карабашлиев е победителят в 11-ото издание на конкурса, организиран от Националния дарителски фонд "13 века България"

7
Слава Иванова, Захари Карабашлиев и проф. Боян Биолчев
Снимка: Иво Стефанов

Именито жури в състав проф. Боян Биолчев, проф. Амелия Личева, проф. Пламен Дойнов, доц. Атанас Капралов и Здравка Евтимова избра "Опашката" за "Роман на годината" в конкурса, организиран за 11-и път от Националният дарителски фонд "13 века България".

На церемонията в галерия "Средец" на Министерството на културата присъстваха зам.-министър Весела Кондакова и всички номинирани за престижното отличие, с изключение на Христо Карастоянов. Неговият роман "Т като Ташкент" бе сред шестте, избрани от кандидатствалите 34 романа. Останалите номинирани са "Шестият пръст" на Деляна Манева, "Жена на вятъра" на Александър Секулов, "Мисия Туран" на Алек Попов и "24 часа труд" на Васил Панайотов.

От думите на проф. Боян Биолчев (председател на журито) стана ясно, че не се е минало без спорове, поради много силните кандидатури. Заместник-министърът на културата Весела Кондакова връчи на Захари Карабашлиев почетната грамота, която върви в комплект с парична награда от 11 хиляди лева. А изпълнителният директор на НДФ "13 века България" Слава Иванова припомни, че писателят за втори път печели престижния приз. Предишният път е бил през 2018 година с романа "Хавра". Тя го изненада с каталог на международния младежки арт-фестивал "Река на толерантността" под патронажа на ЮНЕСКО и с романа за деца "Добри", претърпял 13 издания в САЩ, но достигнал до българчетата едва преди година, благодарение на Фонда.

Изданието разчувства Захари Карабашлиев и той почти забрави, че трябва да се изкаже като носител на приза "Роман на годината". Впусна се в спомени от живота си Калифорния, когато за първи път чул за романа "Добри" и с изненада научил, че четивото, написано от Моника Шанън и илюстрирано от Атанас Качамаков, е сред задължителната литература, която се изучава в американските училища. След това призна, че никога не си подготвя реч предварително, но този път е нахвърлял нещо на телефона си, защото неслучайно събитието се провежда на 11 май – денят на светите равноапостоли Св. Св. Кирил и Методий.

Той благодари за честта и сподели, че наградата е важен стимул за един писател в смутните времена на разлом. Карабашлиев допълни, че в разломен период като днешния, като автор е избрал да бъде максимално близо до времето, но и максимално далеч, за да успее да преработи случващото се. И най-важното. Избрал е да бъде винаги 100% ясен.

Проф. Биолчев заключи, че езикът е единствената територия без разлом, той е единственият обединител.

Снимки: Иво Стефанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00