Концертът „Малки истории“ е изключителна възможност за ценителите на джаза да се докоснат до творчеството на виртуозния контрабасист Петър Славов-син.
На 13 май от 19.00 часа в Първо студио на БНР заедно с Биг бенда на БНР и диригента Антони Дончев той ще представи пиесите от дебютния си албум "Little Stories" в нови версии, специално аранжирани за концерта.
Той е един от най-успешните български джаз музиканти, свирил на редица престижни сцени и фестивали в над 30 държави на 5 континента. Син е легендарния барабанист на ФСБ Петър Славов. От 2006 г. джаз музикантът, композитор и преподавател живее в Ню Йорк. Участва в проекти, номинирани и носители на "Грами“, с легендарни джаз музиканти като Куинси Джоунс, Джо Ловано, Джордж Гарзоун, Кевин Махогани, Симон Шахийн, Алфредо Родригез и др.
Трудно ли е да не станеш музикант в семейството на музикант?
"Когато бях малък, по-лесно беше да се направи този избор, човек да стане музикант. Може би ако сега бях на тези години и трябваше да решавам дали да стана професионален музикант, може би нямаше да взема това решение, защото нашата професия беше доста окрадена от новите технологии. Все пак животът има и практическа страна“, споделя Петър Славов-син в "Артефир".
Контрабасът
Под влияние на баща си започва да свири на класически контрабас, с който е приет в Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Още като ученик в музикалното училище Славов започва да опитва силите си в областта на джаза.
Американската музикална школа
"Човек се учи във всяко едно отношение. Първо като инструментализъм, после като музициране, като философия на представлението, философия на това да си свободен“, продължава джаз музикантът.
Целият разговор с Петър Славов-син можете да чуете в звуковия файл.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg