Днешната дата 17 май е обявена за Ден на българския спорт. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.
Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна. Денят е признание за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България.
Един от родните отбори, който видимо се отличи през последните години, е този по спортна аеробика. Тази година Националният отбор на България спечели 7 медала (4 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) на международния турнир по спортна аеробика, който се проведе в румънската столица Букурещ. В надпреварата участваха над 300 състезатели от пет държави – България, Словакия, Турция, Украйна и Румъния.
“През последните години спортната ни аеробика се изкачи на върха в световен мащаб. Имаме доста дълга история. Съюзът по аеробика, който администрира този спорт в България, е създаден преди 31 години. Нашата федерация просперира в годините.
Миналата година беше апогей в нашите класирания, тъй като успяхме да завоюваме световни и европейски медали. Националният ни отбор завоюва четири златни медала на европейското първенство, което е безпрецедентно до този момент, за което ние получихме и официално писмо от председателя на Европейската и на световната федерация по гимнастика.
Тази година започнахме отново с много постижения в международни турнири. Само след три седмици ни предстои световното първенство в Португалия. През юли ще участваме и на световните игри в САЩ. Горди сме с всичко, постигнато до момента, което е резултат на много труд и постоянство в работата през годините“, казва в “Нашият ден“ Димитрина Къндева, председател на Съюза по аеробика България.
Децата в аеробиката
“През последните години децата, които се занимават с този спорт у нас, се увеличиха трикратно. Спортът е сравнително интересен, много деца тренират заедно, при това под музикален съпровод. Не се изискват големи финанси, за да започнеш, много е достъпно.“
Тя сподели още, че очаква на световното първенство съчетанията и композициите да бъдат изиграни без грешка.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg