Актьорът Александър Алексиев повече от три месеца, докато репетира, снима и продуцира изкуство, всекидневно помага на пострадали от войната в Украйна. Събира помощи и средства за Украйна.
Александър Алексиев си позволява да не спи над 40 часа, за да спасява украински бежанци, на които помага да се устроят в България. Доставя хуманитарни помощи в Украйна. Той е от онези, които имат силата да носят в голямото си сърце човешки истории на страдание, раздели, счупени животи и въпреки това да даряват надежда и светлина. Благодарение на кампания, в основата на която са две музикантки – Лора Чекоратова, която живее в Ню Йорк, и Венета Нейнска, бяха събрани 25 000 лева.
Хора като него са истинско вдъхновение и доказателство, че човек може много, когато го прави в името на другите, не за да изпъкне, а защото ситуацията го налага. Една от историите, която актьорът ще запомни завинаги, е прегръдката на бащата, който изпраща дъщеря си в България. След която се отправя към Харков, за да защитава своята родина.
Украйна е прегръдка – прегръдка на раздяла между баща и дъщеря, любим и любима, които не знаят кога и дали отново ще се видят. Спасител за хората от Украйна и каква беше неговата последна мисия? Ето какво разказва актьорът в "Нашият ден".
Истории за спасението от войната
"Последното пътуване беше по-подготвено, защото трябваше да занесем основно хирургични инструменти за болниците във Виница и Днепропетровск“, споделя Алексиев и допълва:
"Ние видяхме жажда за живот и хора, които ще живеят, и са нация, истинска нация“.
Посланието
"По-краен съм в мислите си, спрямо човека съм по-краен. Вярвам, че трябва да намалим цялата “popcorn култура“ и наистина да наблегнем още по-силно и сериозно върху образованието. Трябва да могат да бъдат канени при вас и при ваши колеги от цяла България хора, които да говорят за адекватна реформа, която ни е необходима в образованието. Заради образованието имаме толкова много "деменции“. Имаме крайна необходимост от истински лидери“, посочва още актьорът.
Целия разговор с Александър Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg