Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загуби ли стойност българското висше образование?

| обновено на 18.05.22 в 08:04
Снимка: Ройтерс

Тази година за първи път зрелостниците ще могат да се явят на матура по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици – като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити – се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др.

Дванадесетокласниците от профилираните паралелки задължително трябва да положат матура по български език и литература от 11 и 12 клас. Това са новостите за годината.

В "Нашият ден“ доц. д-р Анелия Рангелова, преподавател по специалност „Психология“ във Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“ и гл. ас. д-р Дилян Начев, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ дискутират как се отразиха последните две пандемични години изобщо на висшето образование у нас.

Загуби ли стойност висшето образование? Каква част от студентите виждат ясно своя път в конкретна професия?

„Естествено е, че нещо, което е леснодостъпно, в един момент се обезценява. Разместват се интересите на студентите към актуалните, модерни и екстравагантни специалности, като да речем психологията, която в последните две-три години изпреварва правата по интерес на кандидат-студентите. Достъпността до висше образование носи негативи, защото се обърна тенденцията – вузовете търсят студенти, а не студентите търсят вузове“, споделя д-р Анелия Рангелова.

По думите ѝ достъпността на висшето образовани го превръща в самоцел. Новият мотив на новия престиж – хора без образование, но с добър финансов профил финансират образованието на децата си, независимо дали те имат интелектуален капацитет за това.

"В общество има една свръхкритичност към българското образование“, твърди гл. ас. д-р Дилян Начев. Той допълва, че през последните две години, в които на практика достъпът до Юридическия факултет се случва чрез оценките от държавните зрелостни изпити, сякаш показаха, че резултатът от този изпит и кандидатстудентските кампании са относително взаимнозаменяеми. Не се наблюдава някакъв спад или някакво осезаемо увеличение на нивото на подготвеност на бъдещите студенти.

Пандемията и висшето образованието

"Дистанционната форма на комуникация, в това число дистанционната форма на обучение, може да бъде полезно допълнение към обичайните форми на общуване, но не може и не в състояние да ги замести. Университетът не е просто място, в което преподавателите говорят, а студентите си записват. Университетът е място на научна дискусия, място на пълноценно общуване, място за обсъждане на сложни въпроси, които не винаги имат еднозначен отговор. Единственият начин това да се случва е присъствената форма“, твърди Начев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00