Има хора, които поради ред причини не са успели да завършат своето средно образование, когато е трябвало. Най-често споделяните причини са свързани с работа, брак, семейство, присъди, безпаричие, пътувания в чужбина и много други основания за оставянето на образованието на заден план. Голямa част от хората, примирили се с основно образование, са от ромски произход. Положителна тенденция е, че все повече хора търсят начин да завършат своето образование във вечерни училища.
Ето какво разказва в "Нашият ден“ Ана Маркова, директор на 5-о Вечерно СОУ "Пеньо Пенев" в София:
"Тогава потребността от вечерни училища е била изключително голяма, тъй като в града са се стекли много хора в строящите се фабрики и заводи. И много от тях са имали нужда от образование.“
Столичното училище предлага възможност за завършване на основно и средно образование на хора, навършили 16 години. Училището е основано преди 68 години в далечната 1954 година.
Фокусът днес
"Става въпрос за хора, които по някаква причина са прекъснали образованието си за по-кратък или по-продължителен период от време и желаят да се върнат отново, за да получат своето основно или средно образование. Обучението се провежда в присъствена форма, като сряда е ден за самоподготовка", допълва Ана Маркова.
Единствения провал, от който човек трябва да се страхува, е неспособността му да се придържа към целта, която счита за най-важна.
Цялото интервю с Ана Маркова можете да чуете от звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg