Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стигмата зад вратите на вечерните училища

Снимка: Pixabay

Има хора, които поради ред причини не са успели да завършат своето средно образование, когато е трябвало. Най-често споделяните причини са свързани с работа, брак, семейство, присъди, безпаричие, пътувания в чужбина и много други основания за оставянето на образованието на заден план. Голямa част от хората, примирили се с основно образование, са от ромски произход. Положителна тенденция е, че все повече хора търсят начин да завършат своето образование във вечерни училища. 

Ето какво разказва в "Нашият ден“ Ана Маркова, директор на 5-о Вечерно СОУ "Пеньо Пенев" в София: 

"Тогава потребността от вечерни училища е била изключително голяма, тъй като в града са се стекли много хора в строящите се фабрики и заводи. И много от тях са имали нужда от образование.“

Столичното училище предлага възможност за завършване на основно и средно образование на хора, навършили 16 години. Училището е основано преди 68 години в далечната 1954 година.

Фокусът днес

"Става въпрос за хора, които по някаква причина са прекъснали образованието си за по-кратък или по-продължителен период от време и желаят да се върнат отново, за да получат своето основно или средно образование. Обучението се провежда в присъствена форма, като сряда е ден за самоподготовка", допълва Ана Маркова.

Единствения провал, от който човек трябва да се страхува, е неспособността му да се придържа към целта, която счита за най-важна.

Цялото интервю с Ана Маркова можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34