Какви капани за подрастващите крият "игрите-предизвикателства“ в глобалната мрежа, защо децата все по-често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот и само поза ли са непремерените рискове на тази възраст, разказва социалният психолог Светла Живкова.
Един опасен феномен, който е все по-разпространен в последните години са т.нар. "игри-предизвикателства" в интернет. Участниците в тях обикновено са на възраст под 18 години, а предизвикателствата, които приемат (селфита на опасни места, самонаранявания, различни провокативни и опасни действия), имат не виртуални, а съвсем реални, често тежки и дори животозастрашаващи последици.
Според социалния психолог Светла Живкова чрез тази демонстративност на поведението младите хора искат да покажат, че са "над нещата“ и "могат да се справят с всичко“, но в същото време не са готови да понесат последствията, ако изпаднат в беда. Те смятат, че натрупването на лайкове е начинът да се изявят, но тези "победи“ са временни, удовлетворението от тях изгасва много бързо и децата имат нужда от следващо предизвикателство, което ги въвежда в опасен омагьосан кръг.
Дори когато не подтиква към екстремни преживявания, интернет зависимостта оказва негативно влияние върху подрастващото дете. "То стои в мрежата, там е изцяло неговият живот и така се затваря, че това се превръща в неговата реалност. И всъщност това са взаимно изключващи се неща: хем виртуално, хем реалност – но реалност за него; реалност, която не му носи никакъв плюс.“
Според Светла Живкова подобен тип поведение най-често е белег за нарушена комуникация в семейството. Децата се пристрастяват към стоенето в мрежата, защото родителите са твърде заети за пълноценно общуване с тях. Така връзката помежду им се губи и децата намират своеобразен заместител на липсващото общуване в устройствата и дигиталната реалност. Когато вече се е стигнало до там, всеки опит на родителя да възстанови нарушения диалог се приема с отпор.
Много пъти предизвикателното поведение на децата е техният скрит вик за внимание и помощ, а не самоцелна поза и демонстрация. Как да преодоляваме подобни ситуации в семействата си и още интересни наблюдения по темата – в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg