Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ за удължаване с още 90 дни на военното положение и мобилизацията в страната. По-рано съветникът на ръководителя на президентската администрация в Киев Олексий Арестович прогнозира, че войната в Украйна едва ли ще завърши до есента. Той посочи, че военното положение в страната може да бъде отменено във всеки момент, но и предположи, че може да се запази в отделни райони на Украйна.
“Украйна е обречена да победи в тази война. Това е агресивна война, наложена от Русия, и Русия ще капитулира в нея. Предстои да видим какъв ще бъде светът след капитулацията на Русия и да дискутираме. България е част от този процес и трябва да се готвим за него“, казва в “Нашият ден“ Илия Налбантов, военен експерти член на Академичния форум за национална политика, и допълва:
“Украйна е обречена да победи по една проста причина, за по-малко от четири часа тяхната армията успя да спре инвазията на руските въоръжени сили, които смятаха, че вървят на парад към Киев. Спря ги и започна системно да ги унищожава.
Украйна успя да съхрани и да подготви достатъчно резерви. Бойните части, които са на предната линия, търпят загуби и са уморени, но Украйна има резерв от човешки ресурси, които чакат тежкото въоръжение от Западния свят. Когато то дойде, можем да говорим за контранастъпателни действия, които да изтласкат руската армия на границите на Украйна от 1991 г.“
Символично
“Мариупол беше сринат чисто символично, за да се наложи руската воля по един безпрецедентен начин. Там те използваха включително забранени по международното право оръжия като фосфорните бомби. Има едни мит, че украинските военнослужещи са използвали местното население като жив щит. Тази опорка на пропагандата на Путин, която се тиражира и от български политици и медии, е много работеща на подсъзнателното ниво на българина. С опит да се активира и да се поддържа чувството за съпричастност към нашите “двойни освободители“ тази митологема продължава да бъде поддържана. Няма такова нещо като “двойни освободители“ на територията на България и това българските историци вече го доказват. Русия винаги е действала спрямо своите собствени интереси“, посочва още Налбантов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg