Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ за удължаване с още 90 дни на военното положение и мобилизацията в страната. По-рано съветникът на ръководителя на президентската администрация в Киев Олексий Арестович прогнозира, че войната в Украйна едва ли ще завърши до есента. Той посочи, че военното положение в страната може да бъде отменено във всеки момент, но и предположи, че може да се запази в отделни райони на Украйна.

“Украйна е обречена да победи в тази война. Това е агресивна война, наложена от Русия, и Русия ще капитулира в нея. Предстои да видим какъв ще бъде светът след капитулацията на Русия и да дискутираме. България е част от този процес и трябва да се готвим за него“, казва в “Нашият ден“ Илия Налбантов, военен експерти член на Академичния форум за национална политика, и допълва:

“Украйна е обречена да победи по една проста причина, за по-малко от четири часа тяхната армията успя да спре инвазията на руските въоръжени сили, които смятаха, че вървят на парад към Киев. Спря ги и започна системно да ги унищожава.

Украйна успя да съхрани и да подготви достатъчно резерви. Бойните части, които са на предната линия, търпят загуби и са уморени, но Украйна има резерв от човешки ресурси, които чакат тежкото въоръжение от Западния свят. Когато то дойде, можем да говорим за контранастъпателни действия, които да изтласкат руската армия на границите на Украйна от 1991 г.“

Символично

“Мариупол беше сринат чисто символично, за да се наложи руската воля по един безпрецедентен начин. Там те използваха включително забранени по международното право оръжия като фосфорните бомби. Има едни мит, че украинските военнослужещи са използвали местното население като жив щит. Тази опорка на пропагандата на Путин, която се тиражира и от български политици и медии, е много работеща на подсъзнателното ниво на българина. С опит да се активира и да се поддържа чувството за съпричастност към нашите “двойни освободители“ тази митологема продължава да бъде поддържана. Няма такова нещо като “двойни освободители“ на територията на България и това българските историци вече го доказват. Русия винаги е действала спрямо своите собствени интереси“, посочва още Налбантов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44