Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юрист представи книга за учителите на Казанлък

Казанлък
Снимка: Уикипедия

Представяне на книгата "164 казанлъшки учители от 50-те и 60-те години на XX век“ на Стефан Саранеделчев се състоя в Музея на розата в Казанлък. В труда на Саранеделчев са събрани спомени, интервюта, очерци, биографични справки и снимки за учители от града на розите, оставили следа и принос в българското образование.

В книгата са включени имена като Димитър Видолов. Методи Ташев, Драган Георгиев, Лиляна Димитрова, Тодор Минков, Мария Лучева и други.

Зад усилията му да предпази тези хора, с които лично е имал досег, от забрава стоят три години срещи и разговори с техни близки и ученици от различни поколения.  

“Исках по някакъв начин да остане информацията за хора, които са личности в своето време, но за тях се пише или малко, или изобщо не се пише. Това са хора, до които съм имал някакъв досег или са били мои преподаватели“, казва в “Нашият ден“ Стефан Саранеделчев.

Стефан Саранеделчев е казанлъшки юрист с дългогодишен стаж. Автор е на книгите „Зад превръзката Темида закачливо ни намига“, „111 юристи, свързани със Старозагорска област: Чувството за справедливост – основен закон“, „Да преодолеем забравата – летопис на стар казанлъшки род“, „Да възродим задружността – потомците на Пенчо Калайджиев от Казанлък 1815 – 2015 г.“, „Думите отлитат, написаното…“ и „Да съхраним зелените клонки – хроника на рода Саранеделчеви от Казанлък“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57