Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кино с думи"

"ЕкоЛогика" – добрият пример за зелен живот, представен в документална уебпоредица

Едни от най-обсъжданите глобални теми и в същото време недотам засегнати у нас, а именно – взаимодействието на организмите, състоянието на средата, която обитаваме, и възможността да ѝ изградим по-зелено бъдеще, замърсяването на Земята и ежедневното подценяване на този проблем от всички нас – са в сърцевината на новата документална уебпоредица "ЕкоЛогика". Обговорените теми обаче не са представени чрез проблемите в тях, а чрез добрия пример на хората, отдали времето си на това да подобрят околната среда. 

Поредицата среща зрителите с организации като "Зелена линия София" и "Зелени Балкани“, но най-вече с техните инициативи за по-устойчив и целесъобразен начин на живот. Тя представя дейността им в различни аспекти – градоустройство, животински видове, бизнес с нулев отпадък. Целта на уебсериала е да насочи общественото внимание към тези важни за намаляването на природния отпечатък действия.

 Епизодите на "ЕкоЛогика", които са достъпни за свободно гледане в YouTube, дават възможност на всеки зрител да разбере какво сериозно влияние например оказват върху здравето и ежедневието ни собствените ни боклуци.

Наложеното ни потребителско поведение на постоянно купуване и изхвърляне на продукти еднодневки ни заблуждава, че щом попадне в кофата, боклукът става "нечий друг проблем“. Уж напредналата човешка цивилизация все още използва средновековни начини за справяне с отпадъците си – като погребване в дупки и изгаряне или чисто и просто изхвърляне, последствията от които – и очевидни, и невидими – носим всички ние. Оказва се, че във всеки един от нас живее по някое и друго токсично вещество, което несъзнателно захранваме с отпадъците, които генерираме.

До такава степен сме свикнали с храната, пакетирана в шарени опаковки, че вече не ни прави впечатление многобройната пластмаса, която употребяваме ежедневно – хляб в пакетче, мляко и сирене в пакетче, месо в пакетче, даже и плодовете и зеленчуците вече са обвити в целофан.

Всеки ден се докосваме до толкова много пластмасови опаковки, които използваме за ден-два, понякога и за броени минути, а след това изхвърляме, без дори да знаем какво се случва всъщност с тях. Опасностите, които ни носят отпадъците, не са никак малко. Въпреки това предпочитаме да не се замисляме за тях.

Ясно е, че не можем да избегнем напълно контакта с пластмасата, но пък може да го ограничим. Като например закупуваме прясна храна направо от производителя, която не е пакетирана, а е в хартиена торбичка или се предлага в стъклени буркани и шишета.

Създателите на "ЕкоЛогика" не задължават зрителя да обърне внимание на начина си на живот, но се надяват, че като покажат добрия пример, ще събудят желанието за промяна у всеки от нас. Ще поставят и началото на необходимия дебат по темата.

Ако пък в идеята за заления ринг на София, опазването на видовете и грижата за популацията, компостирането в домашни условия, зануляването на отпадъка и прогонването на предразсъдъците към еко- и биопродуктите въвлекат и бизнес средите – например чрез инициатива за оползотворяване на отпадъците на работното място, каузата им още повече ще се осмисли.

В "Кино с думи" основният гръбнак на документалния уебсериал – продуцентката Сияна Недялкова, режисьорът Георги Светломиров и операторът Младен Минев – разказва за:

· нишата, която запълва със създаването на "ЕкоЛогика";
· социалната значимост на темите, засегнати в епизодите;
· покоряването на две форми, в които всъщност екипът е начинаещ – документалистиката и уебсериалът;
· създаването на интимна обстановка в рамките на творческия процес, която да отговаря на потребностите както на всеки замесен в работата, така и на целите на поредицата;
· срещите с хората, които са в основата на това и всяко друго филмово изживяване;
· идеята да намериш съмишленици в каузата си;
· работата с неподправената емоционалност на личността в кадър и документалното кино като начин да се подчиниш на живота, чийто сценарий не може да се сравни с написаното от човек.

Чуйте всичко това и още много в звуковия файл.

Снимки – "ЕкоЛогика"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project.  В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..

публикувано на 24.02.25 в 11:44