Едни от най-обсъжданите глобални теми и в същото време недотам засегнати у нас, а именно – взаимодействието на организмите, състоянието на средата, която обитаваме, и възможността да ѝ изградим по-зелено бъдеще, замърсяването на Земята и ежедневното подценяване на този проблем от всички нас – са в сърцевината на новата документална уебпоредица "ЕкоЛогика". Обговорените теми обаче не са представени чрез проблемите в тях, а чрез добрия пример на хората, отдали времето си на това да подобрят околната среда.
Поредицата среща зрителите с организации като "Зелена линия София" и "Зелени Балкани“, но най-вече с техните инициативи за по-устойчив и целесъобразен начин на живот. Тя представя дейността им в различни аспекти – градоустройство, животински видове, бизнес с нулев отпадък. Целта на уебсериала е да насочи общественото внимание към тези важни за намаляването на природния отпечатък действия.
Епизодите на "ЕкоЛогика", които са достъпни за свободно гледане в YouTube, дават възможност на всеки зрител да разбере какво сериозно влияние например оказват върху здравето и ежедневието ни собствените ни боклуци.
Наложеното ни потребителско поведение на постоянно купуване и изхвърляне на продукти еднодневки ни заблуждава, че щом попадне в кофата, боклукът става "нечий друг проблем“. Уж напредналата човешка цивилизация все още използва средновековни начини за справяне с отпадъците си – като погребване в дупки и изгаряне или чисто и просто изхвърляне, последствията от които – и очевидни, и невидими – носим всички ние. Оказва се, че във всеки един от нас живее по някое и друго токсично вещество, което несъзнателно захранваме с отпадъците, които генерираме.
До такава степен сме свикнали с храната, пакетирана в шарени опаковки, че вече не ни прави впечатление многобройната пластмаса, която употребяваме ежедневно – хляб в пакетче, мляко и сирене в пакетче, месо в пакетче, даже и плодовете и зеленчуците вече са обвити в целофан.
Всеки ден се докосваме до толкова много пластмасови опаковки, които използваме за ден-два, понякога и за броени минути, а след това изхвърляме, без дори да знаем какво се случва всъщност с тях. Опасностите, които ни носят отпадъците, не са никак малко. Въпреки това предпочитаме да не се замисляме за тях.
Ясно е, че не можем да избегнем напълно контакта с пластмасата, но пък може да го ограничим. Като например закупуваме прясна храна направо от производителя, която не е пакетирана, а е в хартиена торбичка или се предлага в стъклени буркани и шишета.
Създателите на "ЕкоЛогика" не задължават зрителя да обърне внимание на начина си на живот, но се надяват, че като покажат добрия пример, ще събудят желанието за промяна у всеки от нас. Ще поставят и началото на необходимия дебат по темата.
Ако пък в идеята за заления ринг на София, опазването на видовете и грижата за популацията, компостирането в домашни условия, зануляването на отпадъка и прогонването на предразсъдъците към еко- и биопродуктите въвлекат и бизнес средите – например чрез инициатива за оползотворяване на отпадъците на работното място, каузата им още повече ще се осмисли.
В "Кино с думи" основният гръбнак на документалния уебсериал – продуцентката Сияна Недялкова, режисьорът Георги Светломиров и операторът Младен Минев – разказва за:
· нишата, която запълва със създаването на "ЕкоЛогика";
· социалната значимост на темите, засегнати в епизодите;
· покоряването на две форми, в които всъщност екипът е начинаещ – документалистиката и уебсериалът;
· създаването на интимна обстановка в рамките на творческия процес, която да отговаря на потребностите както на всеки замесен в работата, така и на целите на поредицата;
· срещите с хората, които са в основата на това и всяко друго филмово изживяване;
· идеята да намериш съмишленици в каузата си;
· работата с неподправената емоционалност на личността в кадър и документалното кино като начин да се подчиниш на живота, чийто сценарий не може да се сравни с написаното от човек.
Чуйте всичко това и още много в звуковия файл.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg