Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влади Симеонов: Музиката, моя съдба

Влади Симеонов – цигулар, диригент, педагог и общественик – български музикант, който с пълно основание може да бъде причислен към будителите на нашето време. Творец, който оставя името си в новата ни музикална история като един от създателите и съзидателите на българското симфонично дело.

Tой е основател на цели седем български оркестрови състава, сред които първия български камерен оркестър (1937 г.), Пловдивския симфоничен оркестър (1945), Симфоничния оркестър на Националното радио и Учебния симфоничен оркестър на Българската държавна консерватория (днес Академичен симфоничен оркестър на Националната музикална академия).

Запленен от малък от магията на музиката, той започва да се занимава с цигулка на 5-годишна възраст под ръководството на баща си. Още в тези ранни години у Влади Симеонов се формират и затвърждават онези качества, с които той се отличава в бъдещата си работа – пределна самовзискателност и точен критерий за самооценка.


Известен е и неговият изострен абсолютен слух, а редица негови колеги си спомнят как той респектирал музикантите в различните оркестри, с това, че чувал неточно изпълнен тон дори когато свири целият състав. Неслучайно изпълнителският талант и музикално чувство на младия Влади Симеонов не остават незабелязани и още като юноша той е избран за оркестрант в основания от проф. Саша Попов тогавашен Академичен симфоничен оркестър, прераснал впоследствие в Софийска филхармония. Този факт дава основание на Симеонов да счита себе си за един от съоснователите и на този наш симфоничен оркестър. Самият той разказва в спомените си за своето музикално обучение, своите учители и началото на професионалния си път като диригент в запис, съхраняван в Златния фонд на националното радио.

Разбира се, когато се спомене името на Влади Симеонов, в съзнанието на повечето български музиканти, както и на почитателите на високото класическо музикално изкуство, безспорно засиява венецът в жизнения му и творчески път – основаният от него през 1952 г. първи по рода си детско-юношески симфоничен оркестър. Впоследствие той прераства в Младежка филхармония "Пионер", с която е свързан най-плодотворният период в живота му, и която той ръководи до края на земния си път през 1990 г.

Влади Симеонов оставя ярка следа в симфоничната ни диригентска школа и като педагог, посветил 35 години от живота си на преподавателска дейност в Националната музикална академия, а сред възпитаниците му се открояват имената на такива изявени български диригенти като Александър Владигеров, Борис Хинчев, Борис Спасов, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Росица Баталова и много други.

Влади Симеонов и ФилхармонияВ изданието си на 24 май 2022 г. от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава заслужено внимание и почит към личността и делото на проф. Влади Симеонов.

Освен музика, прозвучала под негово диригентство в изпълнение на различни оркестрови състави, в предаването свои съкровени преживявания и спомени от общуването с Влади Симеонов и неговото изкуство споделят и трима от неговите възпитаници, преминали през школата на Младежка филхармония "Пионер": проф. Владислав Григоров, един от доайените на българската валдхорнова школа, доц. д-р Александър Пешев, изпълнителен директор на фондация "Проф. Влади Симеонов" и Весела Господинова – вицепрезидент на фондацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35