Фондация "Академия Аскеер" връчи годишните награди "Аскеер" на официална церемония в Театър "Българска армия". Тази година спектакълът се проведе под наслов "Урок по български". По тази тема разсъждаваха и всички номинирани в свои промоционални видеа, които бяха излъчени на церемонията. Вечерта бе съпътствана и с изпълнения на класически стихотворения и откъси от представления, представени от трупата на театър "Българска армия".
За да излъчи номинациите си, журито тази година е разгледало 90 представления. Почетен "Аскеер" получи актрисата Меглена Караламбова, която близо 40 години се е изявявала на сцената на Театъра на армията. Носителят на статуетка за цялостно творчество е професор Цветана Манева.
"Аскеер"-ите за главни роли получиха Мария Каварджикова за ролята си на Пилар и Малин Кръстев за ролята си на Мариано в "Една испанска пиеса", която се играе в Малък градски театър зад канала. Статуетката за най-добър моноспектакъл получи Александра Сърчаджиева за спектакъла "На живо".
Приз за поддържащата мъжка роля получи Юлиан Вергов за ролята си на Иван Вазов в "Народът на Вазов", постановка на Народния театър, която получи и приза за съвременна българска драматургия в лицето на Александър Секулов. За поддържаща женска роля бе отличена Лили Шомова за ролята си на Кристин в "Госпожица Юлия", постановка на театър "Възраждане".
Като най-добро представление приз спечели "Опашката" на Драматично куклен театър "Иван Радоев" - Плевен.
Най-добрата режисура, най-добрата сценография и най-добрата костюмография бяха присъдени на представлението "Коприна" на Драматичен театър "Николай Масалитинов" - Пловдив.
Изгряващи звезди станаха "Сдружение Суматоха" за постановката на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово – "Въпреки живота всичко е любов".
Постановката "Шахнаме: сказание за Зал" на Театър "Азарян" грабна приза за най-добра театрална музика в лицето на Николай Иванов.
Повече чуйте в репортаж от официалната церемония, подготвен от Ангелина Грозева. Ще чуете проф. Цветана Манева, режисьорката Диана Добрева и Димитър Кабаков, директор на Драматичен театър "Плевен".
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg