Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск.
Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за опазването му? Има ли място за креативност и гарантира ли се автентично наследство чрез законодателство? Какво ни дават 3D възстановките? Към кого е насочена новата магистърска програма „Опазване на културното наследство“ в УАСГ и какво ще реши обучението на специализирани кадри?
В четвъртата и заключителна от поредицата майски дискусии в ефира на програма „Христо Ботев“ участват: гл. ас. д-р арх. Емилия Кълева, доц. д-р инж. Лъчезар Хрисчев, гл. ас. д-р инж. Гергана Антова – от Университета по архитектура, строителство и геодезия, както и гл. ас. д-р арх. Димитрина Попова от Института за изследване на изкуствата при БАН.
Очаквайте в Terra Култура на 30 май, понеделник, от 10 до 11 часа - в директно излъчване от зала „Проф. архитект Храбър Попов“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия- УАСГ.
Фейсбук страница на БНР
Фейсбук страница на Наследство БГ
Фейсбук страница на Кирило-Методиевския научен център при БАН
Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..
Българските музеи се спасяват сами? Какви са необходимите законодателни промени във връзка с дигитализацията на културно наследство? Кой се страхува от виртуален музей и доколко той е в конфликт с реалния? Това са част от темите във втората от поредицата майски дискусии в ефира на програма "Христо Ботев". Музеите се спасяват сами –..
Българските музеи се спасяват сами? Какви са необходимите законодателни промени във връзка с дигитализацията на културно наследство? Кой се страхува от виртуален музей и доколко той е в конфликт с реалния? Това са само част от въпросите, които ще дискутират във втората от поредицата майски дискусии в ефира на програма "Христо Ботев": доц. Венета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg