Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа се провeжда от 27 май до 18 юни

Пловдив е домакин на Международния фестивал на камерната музика за 57-и път

Австралийски композитор създаде творба специално за музикалното събитие

Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е най-старият фестивал за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален форум в Пловдив. От основаването му през 1964 г. до днес не е прекъсвал нито веднъж. Провежда се ежегодно през месец юни сред живописната атмосфера на един от най-емблематичните архитектурни паметници в Старинен Пловдив – Етнографския музей. 

Тази година от 27 май до 18 юни 2022 г. Пловдив отново (за 57-и път) е домакин на Международния фестивал на камерната музика. За първи път организатор на фестивала е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив (АМТИИ). 

Изключително богатата програма от най-висока класа ще бъде представена в Регионалния етнографски музей - Пловдив, къщата на Верен Стамболян в ОИ „Старинен Пловдив“, както и в Koнцертната зала на АМТИИ.

С обединените усилия на Община Пловдив и ръководството на Академията бе изработена нова организационна концепция. Тя е базирана на традициите и приемствеността в хилядолетната културна столица Пловдив, които знаково се преплитат с осъвременена визия.

Програмата на Международния фестивал на камерната музика 2022 със сигурност ще задоволи и най-претенциозните любители на изтънчения жанр камерна музика. В афиша изпъкват имената на елитни музиканти от България, Австрия, Венецуела, Италия, Испания, Полша, Северна Македония, Украйна и Япония. 

Откриването на 27 май, традиционно в Етнографския музей, е с концерт, посветен на полската музика, с певците Анна Фабрелло и Кшищоф Бобжецки, заедно с пианистката Александра Мозгел-Мединска. Любителите на вокалното изкуство могат да се насладят и на песенния рецитал на дългогодишната солистка на Щатсопер Виена Зоряна Кушплер и пианистката Ерина Накасаку на 11 юни.

Духовите инструменти са ярко представени в програмата с дуото кларинет и пиано от Барселона – Пау Родригес Руис и Естер Леча, флейтовото дуо от Италия Лука Мани и Лиза Бини. Както и с екзотичния рецитал за английски рог и пиано на Мая Чанакевич и Ана Гацева, на който пловдивската публика ще чуе и световната премиера на творба, написана специално за фестивала от австралийския композитор Майкъл Бакрънчев.

Роденият във Венецуела виртуоз китарист Габриел Гийен Наваро ще концертира в къщата на Верен Стамболян на 4 юни. 

На 15 юни, в рамките на станалия традиционен концерт "Звездите на утрешния ден“, ще чуем две млади пловдивчанки, живеещите във Виена сестри цигуларки Ани и Христина Панови. Като носителки на редица международни награди, фактически те вече са си изградили реноме на изгряващи звезди на европейския подиум. 

Цигулковата нишка в програмата отвежда към закриването на фестивала, където забележителната наша цигуларка Кремена Оксенкруг в партньорство с пианистката Мартина Табакова ще предложи на взискателната пловдивска публика стилна сонатна вечер на 18 юни.

Заслужават внимание и двата концерта, резервирани за музикалното бъдеще на Пловдив – на ученици от НУМТИ "Добрин Петков“ и студенти от АМТИИ, съответно на 1 и 7 юни. Техни гости тази година са студенти от Консерватория "Рихард Вагнер“, Виена, и Университета "„Антон Брукнер“, Линц. В контекста на грижата за развитието и подкрепата на младите таланти за първи път в рамките на фестивала ще бъдат организирани майсторски класове по пеене, пиано и цигулка, чрез които се полага началото на едно обогатяване на програмата на фестивалните прояви в академична и образователна посока.

Книжката с подробната програма на 57-ото издание на Фестивала на камерната музика може да се разгледа ТУК.

Билетите за отделните концертни изяви са по 7 лева и ще се продават 1 час преди събитието на място във всяка сграда.

Чуйте артдиректора на фестивала проф. Евгений Шевкенов.

Снимки – Международен фестивал на камерната музика, АМТИИ


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46