Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Лапо между журналистиката, писането и превода

Снимка: Ангелина Грозева

Резидентката на "Къща за литература и превод" Мария Лапо, която е журналистка, писателка и преводачка от Беларус, разказва за творчеството си и за развитието на беларуската литература в среща и разговор за възможностите за литература и свобода, за всекидневен и професионален живот, за адаптация и съпротива в контекста на настоящата сложна ситуация на възстановяване в момент на преодоляване на глобална пандемия и във време на война в рамките на Европа. 

В разговора дигитално участват преводачката на беларуски Катерина Мацийеуская и беларуската писателка и преводачка Анка Упала. Мария Лапо е работила за Беларуското национално радио, дебютната ѝ книга е "Сплошная среда", тя е изследователка на творчеството на известния беларуски писател Владимир Караткевич. Какво е характерно за неговите романи, каква е цензурата в беларуските национални медии и каква трябва да бъде литературата днес, споделя Мария Лапо:

"Започнах да изследвам творчеството на Владимир Караткевич, още когато бях млада. И в този период бях впечатлена от едни характеристики на неговите текстове, колкото повече пораствах, толкова повече ме впечатляваха по-различни неща. Първо, ме докосна неговият типичен романтизъм, когато бях тийнейджър, точно това откривах и харесвах в думите му. Но после, когато се опитвах да разбера начина, по който пише своите романи, установих, че той наистина е голям талант, защото комбинира много сериозни теми като сюжети от Библията и ги поставя в контекста на приключенски истории. Това е толкова огромна и впечатляваща работа. Например в неговата книга "Христос кацна роден" той използва метода и начина, по който Умберто Еко пише своите романи. Много се впечатлявам от неговите енциклопедични знания."

Мария Лапо казва, че любимият ѝ философ е Лудвиг Витгенщайн, защото той изследва проблемите на езика. Мария споделя, че се чувства добре в България и смята, че в страната ни има много талантливи творци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00