Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи международен конкурс за тенори на името на Камен Чанев

Снимка: kamenchanev.org

"Операта е изкуство, което трудно може да се опише... Ти се свързваш чрез гласа си с Господ. Защото единственият божествен инструмент това е гласът. Неслучайно в нашата източноправославна религия са забранени инструментите в църквата, защото единственият инструмент, Божият инструмент, е гласът. Човешкият глас", казва Камен Чанев.


От 22 до 26 август в Пловдив ще се проведе конкурсът, посветен на паметта на обичания тенор Камен Чанев, който често гостуваше на сцената на Операта в Пловдив.

Условията са подробно описани в сайта на фондация "Камен Чанев". Могат да участват тенори, навършили 22 години и не повече от 37 навършени години.

Председател на журито е Хосе Кура – певец и диригент, който в последните години често гостува в Пловдив, като певец и диригент. Членове на журито са Таня Иванова, учредител на фондация "Камен Чанев", камерзенгерин Красимира Стоянова, артистичният директор на Пловдивската опера и диригент Лучано ди Мартино, диригентката Сперанца Скапучи, диригентът Владимир Кираджиев, който е сред учредителите на фондацията, проф. Марио Диаз – декан на Моцартеума в Залцбург, Андреас Делерт, управляващ директор на "Hilbert Artist Management", Огнян Драганов – директор на Старозагорската опера, доц. д-р Нина Найденова – директор на Пловдивската опера.


Определени са три награди, като журито не е длъжно да присъди и трите. Има и специални отличия – от Красимира Стоянова, от Община Пловдив, от оперите в Пловдив и в Стара Загора – договори за участие в оперна продукция. Ще има и още една специална награда – на публиката, която е наречена "Артистът и Пловдив".

Срокът за регистрация е 10 юни 2022 г.

В звуковия файл чуйте какво разказа Таня Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05