Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи международен конкурс за тенори на името на Камен Чанев

Снимка: kamenchanev.org

"Операта е изкуство, което трудно може да се опише... Ти се свързваш чрез гласа си с Господ. Защото единственият божествен инструмент това е гласът. Неслучайно в нашата източноправославна религия са забранени инструментите в църквата, защото единственият инструмент, Божият инструмент, е гласът. Човешкият глас", казва Камен Чанев.


От 22 до 26 август в Пловдив ще се проведе конкурсът, посветен на паметта на обичания тенор Камен Чанев, който често гостуваше на сцената на Операта в Пловдив.

Условията са подробно описани в сайта на фондация "Камен Чанев". Могат да участват тенори, навършили 22 години и не повече от 37 навършени години.

Председател на журито е Хосе Кура – певец и диригент, който в последните години често гостува в Пловдив, като певец и диригент. Членове на журито са Таня Иванова, учредител на фондация "Камен Чанев", камерзенгерин Красимира Стоянова, артистичният директор на Пловдивската опера и диригент Лучано ди Мартино, диригентката Сперанца Скапучи, диригентът Владимир Кираджиев, който е сред учредителите на фондацията, проф. Марио Диаз – декан на Моцартеума в Залцбург, Андреас Делерт, управляващ директор на "Hilbert Artist Management", Огнян Драганов – директор на Старозагорската опера, доц. д-р Нина Найденова – директор на Пловдивската опера.


Определени са три награди, като журито не е длъжно да присъди и трите. Има и специални отличия – от Красимира Стоянова, от Община Пловдив, от оперите в Пловдив и в Стара Загора – договори за участие в оперна продукция. Ще има и още една специална награда – на публиката, която е наречена "Артистът и Пловдив".

Срокът за регистрация е 10 юни 2022 г.

В звуковия файл чуйте какво разказа Таня Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15