Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 23-29 май

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 29 май.

В събота в предаването "Литературата. Начин на употреба“ екипът, реализирал 7 издания на Софийския международен литературен фестивал, представи събитията си за лятото. Между тях са поредната серия “Литературни маршрути“, този път свързани с проекта "Скритите букви“, който представя кирилицата пред света; гостуването на нобелистката Олга Токарчук и участието ѝ в "Литературните срещи“, планирани през първата половина на юни 2022 г. и ежегодния Пролетен базар на книгата, който започва на 30 май и продължава до 5 юни в парка на Националния дворец на културата. Каква е връзката между всички тези разнородни формати, обща ли е публиката им и очаква ли се тя да се увеличава, отговарят Тодора Радева и Демна Димитрова от Фондация "Прочети София“.

Украинското съвременно изкуство продължава да бъде фокус в българския културен живот. "Украйна е тук, Украйна е в нас" се нарича изложбата на Инга Леви и Анна Придатко, която до 7 юни е представена в галерия "Структура". В "Квадрат 500" до 26 юни продължава експозицията "Неотложни теми / Украинско експериментално филмово и видео изкуство". Селекцията на куратора Микола Ридни отразява живота в Украйна през последните 8 години преди инвазията на Русия – в обстановка, изпълнена с напрежение и заплаха.

За 25-а поредна година Габровското биенале на хумора и сатирата задава важен социален въпрос. Мотото му този път е "Икономия на средствата", а темата – наближаващите и вече настъпили екологични катастрофи, изчерпването на ресурсите и множеството кризи, които ни налагат да се променим културно, за да се приспособим към негативните ефекти от свръхконсумацията. Биеналето представя две журирани изложби – една за карикатура и една за съвременно изкуство – както и кураторската изложба със заглавие "Тренинг за чувствителност“.

За 13 поредна година се провежда Международният фестивал на анимационния филм "Златен Кукер“. Фестивалът е мост между професионалисти от цял свят и успява да покаже най-доброто от българската и световната анимация, като се стреми и да стимулира творческите изяви на аниматорите от цял свят. За изданието, което тази година се провежда в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“, разказа директорката и основателка на "Златен кукер" аниматорката Надежда Славова.

Тази седмица беше поставено началото на Международния фестивал за камерна музика в Пловдив. Фестивалът е най-старият форум за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален формат в Пловдив. От основаването му през 1964 г. до днес не е прекъсвал нито веднъж. Тази година от 27 май до 18 юни 2022 г. е неговото 57-о издание. За първи път организатор е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Изключително богатата програма ще бъде представена в Регионалния етнографски музей - Пловдив, къщата на Верен Стамболян в Общински институт "Старинен Пловдив“, както и в Koнцертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В афиша са включени имената на музиканти от България, Австрия, Венецуела, Италия, Испания, Полша, Северна Македония, Украйна и Япония. Кои са те – разказа в „Артефир“ в четвъртък артдиректорът на фестивала проф. Евгений Шевкенов.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
авторски моноспектакъл на Силвия Станоева

Дневник от войната

"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..

публикувано на 08.04.25 в 08:45
Неда Спасова

Само ако знаеше Неда Спасова…

Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..

публикувано на 08.04.25 в 08:00

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23